Muş Dağcılık, Doğa Sporları ve Kurtarma Kulübü (MUDOSK) öncülüğünde yapılan organizasyonla, 30 kişiden oluşan ekiple Kurtik Dağı tırmanışı gerçekleştirildi. MUDOSK’un ev sahipliği yaptığı Kurtik Dağına tırmanış faaliyetine ilimize gelen Diyarbakır Dağcılık, Doğa Sporları ve Kurtarma Kulübü (DİDOSK) sporcuları Kurtik Dağına tırmandılar.

MUDOSK başkanı Mehmet Çağlayan zirvede misafir ekibe, Muş Hakkında bilgiler vererek, Muş Dağlarının önemli tarihini anlattı.

14 Temmuz Cumartesi günü saat 12:00 sıralarında ilimize gelen DİDOSK ekibi MUDOSK ekibiyle birlikte Müfit Bingöl`e ait bağ evinin önüne çadırlarını kurarak geceyi burada geçirdiler. Sabah erken saatlerde tırmanışa başlayan ekip başarılı bir şekilde zirve yaparak, zirvede geçen yıl Diyarbakır ekibinden eğitim esnasında elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden Saadet Turşak için saygı duruşunda bulunarak kamp yerine geri döndüler.

Muş Ovası’nın büyük bölümünün net bir şekilde izlendiği Kurtik Dağının manzarasına hayran kaldıklarını söyleyen Diyarbakır Dağcılık Kulübü sporcuları en kısa zamanda yeniden Kurtik Dağı tırmanışı gerçekleştirmek istediklerini ifade ettiler.

Tırmanıştan sonra MUDOSK Başkanı Mehmet Çağlayan, sorunsuz ve keyifli bir tırmanış gerçekleştirdiklerini kaydederek, Gençlik Spor İl Müdürü Selim Keleş, TELEKOM İl Müdürü Nihat Kaya, Telekom Satış Müdürü Abit Oruç ve Kızılay Derneği Muş Şubesi Başkanı Cengiz Koç’a teşekkür ederek Muş, Van ve Diyarbakır kulüpleri olarak bir protokol imzalamak suretiyle daha etkin bir şekilde arama kurtarma faaliyetlerini ortak yürüteceklerini ifade etti. Ve bunun merkezinin de Muş olacağını sözlerine ekledi.

Kurtik Dağı faaliyetine katılan sporcular;
MUDOSK
1. Mehmet Çağlayan
2. Mahmut Sönmez
3. E. Semet Vurar
4. Serkan Korkmazer
5. Abit Oruç
6. Nimet Şahin
7. Abdullah Yazıcıoğlu
8. Ömer Bingöl
9. Şeref Öncel
10. Cihat Atıcı
11. Fatma Atıcı

DİDOSK
1. A.Rahim Ekin
2. Remzi Aslan
3. Serdar Çelebi
4. Murat Yıldıdrım
5. Evin kasımoğlu
6. E.Celal Çolak
7. Ayhan Çuban
8. Ensari Özdoğan
9. Mahmuy Zeytinoğlu
10. Yeliz Çuban
11. Ercan Girçek
12. Aydın Atlı
13. Oya Ekin
14. Yakup Yazıcı
15. Olgun Uğurlu
16. Süleyman Aktaş
17. Songül Demir

Fotoğraflar: A. Yazıcıoğlu, S. Korkmazer, N. Şahin.

 NULL