Skip to main content

Meclisten raftinge destek

Muş Haber Fotoğrafı

Muş İl Genel Meclisi, 2015 yılı yatırım programı Eylül ayı 2. toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Ömer Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda, 4 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve önceki toplantı tutanak ve özetlerinin okunması ve onayı ile başlayan toplantıda rafting sporu ile ilgili daha önce görevlendirilen Turizm ve Gençlik Spor ile Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas komisyonlarınca hazırlanan raporların okunması istendi. Gündemin 4üncü maddesi olan rafting sporuyla uğraşan gençlerin sorunlarının araştırılması ve bu sporun daha da yaygınlaştırılması konusu üzerine söz hakkı alarak açıklama yapan Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonu Başkanı Ümit Sakık, hazırladıkları raporu okudu. Muş Valiliğinin katkılarıyla 2 adet rafting botu ve 20 sporcu malzemesi alındığını belirten Sakık, Bu malzemeler sayesinde her yıl düzenli olarak yaz ve ilkbahar aylarında Murat Nehrinde faaliyetler yapmaktadır. Bu faaliyetlere yüzlerce dezavantajlı ve üniversite öğrencisi de faydalanmaktadır. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Rafting İl Temsilciliği bünyesinde her yıl Rafting Şenliği ve Rafting ile Uçurtma Şenliği adı altında il içi faaliyetler yapılmaktadır dedi.

Rafting sporu ile ilgili hazırlanan raporu okuyan Sakık, 2013 ve 2014 yıllarında Şırnak Valiliğinin daveti üzerine Güçlükonak ilçesine bağlı Cehennem Deresi diye adlandırılan bölgede 25 sporcunun katılımıyla Çözüm Sürecine Destek adı altında faaliyetler yapılmış ve bölge halkının büyük beğenisini toplamıştır. Muşun can damarı olan Murat Nehrinde su sporlarını yaygınlaştırmak, sporcu yetiştirmek ve uluslar arası faaliyetlerde sportif müsabakalarda bulunmaktır. Ayrıca merkeze bağlı Tarihi Murat Köprüsü mevkiinde rafting sporu ile sosyal faaliyetler yapılmakta ve çok sayıda vatandaşın katılımı da sağlanmaktadır. Bu yapılan faaliyetlerin tamamının gelir ve harcamaları bütçesi olamayan Rafting İl Temsilciliği ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü destekleri ile yapılmaktadır. Ayrıca, Kalkınma Bakanlığının Sosyal Destek Programı (SODES) projesi desteği ile 4 adet kano alınmış olup durgun su kanosu faaliyetleri de yapılmaktadır ifadelerini kullandı.

Rafting sporunun daha da yaygınlaştırılması için gençlerin sorunlarına da değinen Sakık, Daha geniş kapsamlı faaliyetlerin yapılması, sporcu yetiştirilmesi ve il içi ve il dışı faaliyetler için; su elbisesi, can yeleği, seyyar elbise değişim kabinleri (bay ve bayan), ulaşım (pikap ve sporcu taşıma için minibüs), faaliyetlere katılan sporcuların iaşe giderleri, diğer harcamalar gibi eksiklikler bulunmakta olup Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde faaliyetlerin yapılması için yaklaşık 15 bin liraya ihtiyaç duyulmaktadır şeklinde konuştu.

İl Genel Meclis Başkanı Ömer Çetinkaya, okunan raporları meclisin oylamasına sundu. AK Parti ve DBP üyeleri raporları oy birliğiyle onaylayarak İl Özel İdaresinin gerekli destekleri sağlaması için önerilerde bulundular.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri