Türkiye Şampiyonasının son etabı 11-13 Mart 2019 tarihinde Erzurum’da yapıldı. Şampiyona sonrası her kategoride Türkiye Şampiyonu belli oldu. Ayrıca iller bazında sıralama puanı tablosuna göre toplam puanı ile ilk 3 dereceye giren iller kupalarını havaya kaldırdı.

Ligde toplam puana göre Bolu ili Türkiye Şampiyonu olurken 2. Muş ve 3. Hakkari oldu. Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ali Oto, kayaklı koşuda mücadele eden tüm sporcu, antrenör ve kulüplere teşekkür ederek şunları söyledi; “Güzel bir sezonu geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kayaklı Koşuda rekor sporcu katılımları ve kıyasıya mücadelenin yaşandığı bir sezon geçirdik. Tüm yarışmalara katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca dereceye giren sporcu ve kulüplerimizi tebrik ediyorum.” dedi.
Şampiyona hakkında bilgilendirme de bulunan Kayak Federasyonu Muş İl Temsilcisi M. Akif ÇAVUŞ “Türkiye Kayak Federasyonu başkanımız Ali OTO içimizden biri yeni göreve gelmesine rağmen bizleri hiç bir etapta yanlız bırakmadı her zaman bizimle beraber oldu, bu da bizlerin üzerinde pozitif bir etki yarattı kendilerine sonsuz teşekkürler ediyoruz. Bu başarıda başta Kayaklı Koşu branşında Milli takımımızın temel taşlarını oluşturan ve tüm sezon boyunca 48 madalya alan sporcularımızı, Antrenörlerimizi, idarecilerimizi ve bizlere desteğini esirgemeyip sporcularımızı altın ile ödüllendiren başta Muş Valimiz Sayın Doç. Dr. İlker Gündüzöz bey’e Malzeme noktasında bizler destek olacağını belirten Muş Milletvekilimiz Mehmet Emin Şimşek bey’e Kafilemize ulaşım noktasında desteğini esirgemeyen Belediye Başkanımız Feyat Asya ve İl Müdürlüğüne geldiği günden beri fark yaratan ve bizlere her alanda destek olan Gençlik ve Spor il Müdürümüz Emrullah Güler’e çok teşekkür ediyoruz. İnşallah daha nice başarılara”. 

Fırat Demir Haber 49 Gazetesi