Skip to main content
  • Ana Sayfa
  • Spor
  • Kayakçılar zor şartlarda şampiyonaya hazırlanıyorlar

Kayakçılar zor şartlarda şampiyonaya hazırlanıyorlar

Muş Haber Fotoğrafı

Türkiye ve uluslararası müsabakalara hazırlanan kayakçılar, antrenman yapmakta zorlanıyor. Güzeldağ Kayak Merkezinde istenilen seviyede kar olmaması nedeniyle sporcular, şehir stadyumunda küreklerle kendilerine pist oluşturdu. Oluşturulan pistte günde bir defa antrenman yapmak zorunda kalan sporcular, müsabakalara hazırlanmada yetersiz kalıyor. Şehir stadyumu çimlerinin üzerini karla kapatarak pist yaptıklarını ve kayaklarının zarar görmemesi için çaba sarf ettiklerini belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Kayak Antrenörü Ömer Yusufoğlu, pistte meydana gelen bozulmaları kürekle doldurarak idare etmeye çalıştıklarını söyledi. Türkiye şampiyonası ve milli takım adına yarışmalara katılan sporcuların antrenman için çalıştıklarını ifade eden Yusufoğlu, Yaklaşık 15 yıldır kayak sporuyla uğraşıyorum. Şu an spor yapmayı bıraktım ve Kayak Federasyonu ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde antrenör olarak görev yapıyorum. İlimizde kar yağışı bu yıl pek olmadı. Bizde stadyumun zemini çim olduğu için kayaklarımızın altı hassas olduğu için ufak bir sürtünmede zarar göreceği için burada antrenman yapıyoruz. Yer yer zeminde açılma oluyor bunu da kürekle kapatmaya çalışıyoruz. Ülkemizde ve ilimizde spora teşvik ya da bir spor kültürü falan yok, bu konuda yetkililerin ve devletin siyasi birimlerinin de el atmasını istiyoruz. Biz çalışmaya hazırız.

Haftanın 5 günü ve 2şer saat antrenman yaptıklarını kaydeden Yusufoğlu, şunları söyledi: Kar, ilimizde yok, kayak merkezinde de yok. Mecburen tek antrenmanla iki saat çalışıyoruz. Haftanın beş günü içerisinde çalışmaya gayret gösteriyoruz. Milli düzeyde olan 2 erkek ve 1 bayan sporcumuz şu an Almanyada Biatlon kupasında yer alıyor. Finlandiyadan yeni ayağının tozuyla gelen sporcularımız var. Yine Uluslararası FIS yarışmalarında 10 ülkenin katıldığı 12 günlük bir FIS kampından gelen sporcu var. Haftada iki antrenman olması gerekirken sadece tek antrenman yapıyoruz. Bunun nedeni kar olmayışı.

İsviçre, Avusturya ve Slovenyada yapılacak olan yarışmalara Türkiyeyi temsilen katılacak olan Milli Takım Sporcusu Cihan Talay ise, 6 yıldır bu sporu yapıyorum. Finlandiyada FIS yarışlarına katıldım. En iyi sporcuların aralarına katıldım. İyi bir FIS puanı almak için bizi sürekli yarışmalara götürüyorlar. Önümüzdeki günler içerisinde İsviçre, Avusturya ve Slovenyaya FIS yarışlarına katılmaya gideceğiz. Kayak tesisinde kar olmadığından dolayı stadyumda kayıyoruz. Burada kaymamız çok verimli olmuyor, ama mecburuz.

Şimdiden olimpiyatlara hazırlanan Milli Takım Sporcusu Güllü Akalın ise, Dört yıldır bu sporu yapıyorum. Üçüncü yılıma girdim milli takımda. Türkiyede hep ilk üçteydim. Uluslararasında da Balkan ikincisi ve üçüncüsü oldum. Diğer yarışlarda da hep altı, yedi yani hep bu aralardaydım. Daha iyi şartlar olsa daha iyi başarılar getirebilme ihtimalim var. Olimpiyata hazırlanıyorum bu zeminde. Kayak merkezinde kar yok, bizde burada çalışıyoruz. Kar olmadığı için biz bu stadyumda çalışıyoruz. Yeterli çalışamıyoruz. Mesela interval yaptığımız zaman yer yok. Onun için bazen yarışlarda kötü yarışabiliyoruz. Bu zemin bizi çok zorluyor, çok kötü. Kar yetersiz şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri