Dağ Kayağı 1. Etap Temel Eğitim Kursu ve 1. Ayak Yarışmaları, Muş’ta yapılacak. 24-29 Ocak 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan faaliyetler kapsamında temel eğitim kursu ile 1. Ayak Dağ Kayağı yarışmaları düzenlenecek.

Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, yaptığı açıklamada, Muş Kayak Merkezinde bugün başlayacak eğitim kursuna kendisiyle birlikte 24 eğitmen ve dağcının katılacağını söyledi. Karaca, 29 Ocak’ta sona erecek kurs sonunda 1. Ayak Dağ Kayağı yarışmalarının da yapılacağını kaydetti. TDF Başkanı Alaattin Karaca, açıklamasında “Dağcılar tur kayağı ile tırmanma tekniklerini öğrenerek tur kayağı nedir diye soracak olursanız. Diğer bir adı ile dağ kayağı. Dağcıların kullandığı bir teknik ve dağcıların kullandığı bir malzeme. Kayak takımları kayaklardan biraz daha farklı. Özellikle bağlama sistemleri farklı. Yokuş yukarı kış sporunda tırmanış yaparken, bağlama sistemi rahatlıkça sizi atmaya uygun dizayn edilmiş. Yokuş yukarı altına fok derisi diye adlandırdığımız suni bir deri bağlanıp geriye doğru kaymayan ve karda batmayan özelliklere sahiptir” dedi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu, 2009 yılının ilk faaliyetini Muş’ta gerçekleştiriyor. 24-29 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek olan dağ kayağı eğitim faaliyetlerine 24 kişi katılıyor. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Türkiye Dağcılık Federasyonu Basın ve Mali Kurul Üyesi, Mehmet Çağlayan; “2006 yılında 32 sporcu ve idareci, 2008 yılında 50 sporcu ve 5 idareci, ilimizde 8 gün olmak üzere toplam 16 gün kalmışlardır. Yapılan faaliyetlerde il bütçesinden tek bir kuruş kullanılmamıştır. Bu yıl gerçekleştirilecek olan faaliyette bir ilk gerçekleştirilecektir. Dağ Kayağı (Tur Kayağı) Türkiye Şampiyonası ilk kez ilimizde gerçekleşecektir. Başta Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş olmak üzere Muş’un sporuna büyük katkı sağlayan, İl Emniyet Müdürü Sayın Şükrü Rafet Mert, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın İlhami Bayraktar, Muş Şeker Fabrikası Müdürü Sayın Cumhur Mehmet Demirtaş, Gençlik Spor İl Müdürü Sayın Selim Keleş ve İl Telekom Müdürü Sayın Nihat KAYA’ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Muş’ta dağcılığın çok ileri boyutlara taşındığı belirten Çağlayan, 6 kişinin, Türkiye Dağcılık Federasyonunun çeşitli kademelerinde görev yaptığını belirtti. Abit Oruç ve Ömer Faruk Gülşen’in Organizasyon Kurul Üyeliğine, Mahmut Sönmez’in Arşiv Dökümantasyon Kurul Üyeliğine, Serkan Korkmazer ve Mehmet Özkök’ün, Spor Tırmanış Organizasyon Komisyonuna seçildiğini belirten Çağayan, kendisininde Mali ve Basın Kurulu üyesi olduğunu belirtti.

 Muşun Sesi Gazetesi