Skip to main content

Zirai ilaçları bilinçli kullanalım

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım, tarımsal üretim yapan çiftçileri zirai ilaçlar ve kalıntı sorunları konusunda uyardı.

Çiftçileri ve zirai ilaç satıcılarını uyararak önemli açıklamalarda bulunan Muş Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım, bunun başta insan sağlığı olmak üzere diğer canlıların sağlığını önemli ölçüde olumsuz etkilediğini söyledi. Çevrenin temizliği, toplumsal ve bireysel olarak herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini ifade eden Yıldırım, Değerli üreticiler, zirai ilaçları bilinçli kullanalım. Kıymetli tarımsal ürünleri satan iş yeri sahipleri; kalıntı içermeyen ürünler alalım satalım dedi.

Zirai ilaçlamanın önemli olduğunu ve bunun yanlış kullanımının oluşturduğu zararların farkında olunması gerektiğini kaydeden Yıldırım, şunları söyledi: Bilindiği gibi dünyada ve ülkemizde artan nüfusa rağmen tarımsal üretimin yapıldığı alanlardaki artış ihmal edilebilecek kadar azdır. Bu gerçek bize artan nüfusun beslenebilmesi için birim alandan daha fazla ürün almanın gerekliliğini göstermektedir. Bunun için yüksek verimli çeşitlerin geliştirilmesi, doğru bitki besleme yöntemlerinin kullanılması, depolama kayıplarının en aza indirilmesinin yanında ürünleri hastalık ve zararlılara kaptırmamak, yani zirai mücadele büyük önem taşımaktadır.

ÜLKEMİZDE 250Yİ AŞKIN ZİRAİ MÜCADELE İLACI BULUNMAKTADIR

Zirai ilaç kullanımının çok önemli olduğunun altını çizen Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Muzaffer Sonduk ise, Genel olarak bütün zirai ilaçlar insan ve hayvan sağlığı ile çevreye zararlı ürünler oldukları için kullanımının ehil kişiler tarafından yapılması gereklidir ifadelerini kullandı.

Yağ dokusunda birikmek suretiyle kanser yapıcı, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını bozucu etkiler gösterdiğini vurgulayan Sonduk, sözlerini şöyle sürdürdü: Bir kısmı ise vücutta birikmediği halde sinir uçlarında yaptığı tahribat sonucu unutkanlık ve öğrenme güçlüğü oluşturabilmektedir. Bu kadar tehlikeli etkileri olabilecek zirai ilaçların zararlarından korunmak ya da bu zararları en aza indirmek için ne yapılmalıdır? Ülkemizde zehirliliği yüksek insan ve çevreye zararlı zirai mücadele ilaçları hızla yasaklanmakta gelişmiş ülke kriterlerine uygun ilaçlar kullanılmaktadır.

ZİRAİ İLAÇ UYGULAMA SERTİFİKASI OLANLAR TERCİH EDİLMELİDİR

Zirai mücadele ilaçlarının ehil kişiler tarafından uygulanması, uygulama dozu, uygulama zamanı, ilaçların ruhsatlı oldukları hastalık ve zararlıya karşı kullanılması, son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye uyulması gibi pek çok tedbirin alınması gereklidir diyen Sonduk, Bu sayılan hususların tamamı kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiş sağlam kriterlere bağlanmıştır. Üretici kullanacağı zirai mücadele ilacını üretici kayıt sistemine işletmeli, zirai ilaçları ruhsatlı ilaç bayilerinden almalı, ilaçların bitkilere uygulamasını zirai ilaç uygulama sertifikası olan kişilere yaptırmalı, ilaç kullanım talimatlarına uymalıdır şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri