Skip to main content

Vali Özçimen, Kotanlı köyünde incelemelerde bulundu.

Muş Haber Fotoğrafı

Sağlıklı içme suyu tüketilmediği için 21 kişinin sarılık hastalığından öldüğü, 2 kişinin de halen ağır hasta olduğu Bulanık İlçesi’nin Kotanlı Köyü’nde incelemelerde bulunan Sağlık Müdürlüğü ekiplerini Vali İbrahim Özçimen ve Sağlık Müdürü Dr. Kenan Akpolat’ta Köyde incelemelerde bulundu.

Kotanlı Köyü’ne bağlı mezralar dâhil 100 hane ve 900 nüfusun yaşadığı bölgede yıllardan beri yaşanan su çilesi, yaşayanları canından bezdirdi. Suyu olmayan ve dere suyu ile Tanklardan aldıkları sular yüzünden ‘Hepatit B’ hastalığının köyde yaygınlaştığını iddia eden köylüler Sağlık taramasından geçti. Sağlık Müdürlüğüne bağlı Bulanık Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Vedat Baş ve Rüstem Gedik Sağlık Ocağı Pratisyen Hekim Dr. Devran Uslan ile Sağlık Memurları ve hemşireler köyde sağlık taraması yaptı.

Sağlık Taraması yapan Doktorlar, “Köyde İnlemelerde bulunduk ve suyun gerçekten yetersiz olduğu, dört tane çeşmenin bulunduğu, üç tane çeşmeden gelen suyun sağlıksız olduğunu, daha doğrusu hepsinin sağlıksız olduğunu saptadık. Bu çeşmelerden gerekli numunelerimizi aldık. Halk sağlığı laboratuarına göndereceğiz ve gerekli sonuçlar en kısa zamanda bildirilecektir. Burada gerçekten ‘Hepatit B’ vakalarının yoğun olduğunu gördük. Fakat bunun altını çizmek istiyorum ve özellikle belirtmek istiyorum ‘Hepatit B’ su ile bulaşmaz. Kotanlı halkının çoğu ‘Hepatit B’ vakalarının hijyenik olmayan sudan bulaştığını iddia ediyorlar. Bu konuda yanlış düşünüyorlar. Çünkü ‘Hepatit B’ su ile bulaşmaz. Kanla, cinsel münasebetlerle bulaşır. Halka elimden geldiğince bu bilgileri vermeye çalıştım. Suyu klorlamaya başlayacağız. Antipas kullanımını teşviklendireceğiz ve en kısa sürede de su tesisatı kurulacaktır” dediler. Daha sonra köyde incelemede bulunduktan sonra bir açıklama yapan Vali İbrahim Özçimen, “Bu köyde ‘Hepatit B’ rahatsızlığından dolayı 21 ölümün gerçekleştiği şikâyeti gelmişti. Bende Sağlık Müdürlüğü ekiplerine talimat verdim. Rüstemgedik Sağlık Ocağı’ndan bir doktor, hemşire ve sağlık memurları ile burada bir sağlık ekibi kurup, köydeki ölümlerin nedenleri araştırdık. Su numunesi alındı, köylüler dinlendi. Aldığımız bilgilere göre hepatit B hastalığına bağlı değil ama su ile alakalı tifo hastalığından olacağı değerlendiriliyor. Tabi tahlil neticeleri 24 saat içinde çıkacak. Ona da bakacağız. Vatandaşımızın bu tür bir çarpıcı durumu bildirildiğinde derhal müdahale ettik. İnşallah suyu getireceğiz ve bu dertler bitecek. Bir aya kalmadan 66 kilometre boru döşeyerek burada 4 köy ve bir mezranın suyunu getirmiş olacağız. Artık evlerinden sağlıklı su akacak. Şu anda kullandıkları tankerleri klorlanmıyor, ayrıca antipas da yok yani sağlıklı değil. Köyde üç çeşme varmış, ikisi kurumuş birisi de çok az akıyor. Bu çeşmelerden de numune aldık. Amacımız mahrumiyetlerini sona erdirmektir. Bunu başarabildiğimiz zaman biz mutlu onlar mutlu, birbirimize mutluluk vereceğiz. Borular döşenmeye başladı. Adalardaki çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Bir aya kalmayacağını umuyorum. Devletimiz büyük bir fedakârlıkla bu kadar parayla bu hizmeti getiriyor. Daha önceden de su gelebilirdi. Ama yakınlarda kaynak bulunamadığı için su verilemedi. KÖY-DES programı kapsamında bizlere büyük miktarda para verildi. Biz de projelerimizi yaptık ve bu suyu getireceğiz” dedi.

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri