Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhammet Arap, hava değişikliklerinden dolayı alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşandığını belirtti.

Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne grip ve soğuk algınlığı sebebiyle müracaatta bulunan hasta sayısında önemli bir artış yaşandığı belirtildi. Grip ve soğuk algınlığı sebebiyle sağlık kuruluşlarında yoğunluk yaşandığı bildirildi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Uzman Doktor Muhammet Arap, mevsim değişikliklerinde özellikle solunum yolları enfeksiyonları ile gribal enfeksiyonların sık görüldüğünü belirterek, havaların soğumasıyla birlikte bu rahatsızlıkla yapılan acil başvurularının arttığını bildirdi. Bu durumun esas nedenini hastaların havaya aldanıp giyim kuşamlarına dikkat etmemeleri olarak açıklayan Muhammet Arap, havaların soğumaya başladığı mevsim geçiş dönemlerinde üst ve alt solunum yolu enfeksiyonların arttığını belirterek, çocukların sağlığına özellikle bu dönemlerde çok dikkat edilmesini istedi. Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşıcı olduğunu, insanların bu enfeksiyonlara neden olan virüsleri çeşitli yollarla birbirlerine bulaştırdığını ifade eden Arap, “Mevsim geçiş dönemlerinde en dikkat edilmesi gereken grup yaşlılar ve çocuklardır. Özellikle iki yaş altındaki çocuklar solunum yolu hastalıklarından daha çok zarar görebilir. İki yaş altındaki çocuklarda görülen sürekli öksürük, nefes almada zorlanma ve yüksek ateş ciddiye alınmalı. Öksürüğün şekli ve sıklığı da çok önemli. Hafif ve kuru bir öksürük ağır olmayan bir üst solunum yolu hastalığının habercisiyken, çocuğun günde üç ya da beş kez arka arkaya ve bu şekilde 10 kez ve daha fazla öksürmesi, öksürüğün balgamlı olması, ateş ve nefes almada zorlanma, enfeksiyonun ciddileştiğini ve zatürreeye dönüşme aşamasında olduğunu haber verir” dedi.

Arap, yüksek ateş ve öksürüğün iki günden fazla sürmesi halinde çocuğun derhal doktora götürülmesi, belirtilerin nedeninin araştırılması gerektiğini belirtti. Enfeksiyonun akciğerlere doğru inmesi halinde belirtilerin daha da ağırlaşacağını ifade eden Arap, öksürüğün büyük sıklıkla grip, nezle, boğaz enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu ya da zatürreenin belirtisi olarak ortaya çıktığını bildirdi.

Ailelerin hava sıcaklıklarına aldanmamaları konusunda uyarılarda bulunan Arap; “Bu mevsimde hava sıcaklıkları aldatıcı olabilir. Aileler güneşli havaya aldanıp çocuklarını uzun süre açık havada bekletmesinler. Çünkü çocuk bünyesi çok zayıftır ve kısa sürede enfeksiyon kapabilir” dedi.

Hastanede özellikle çocuk servislerinde büyük bir yoğunluğun yaşandığını kaydeden Arap; “Şu anda alt ve üst yolu enfeksiyonu ile müracaat eden hasta sayısında büyük bir artış yaşanmakta. Ağır olan hastalar doktorlarımız tarafından hemen yatırılmakta. Çocuk servisinde yüzde 80 doluluk oranı var” dedi.

Korunma ve önlemler

Arap, çocukları solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için çok kalabalık ortamlara götürmemek ve hasta olan kişilerden uzak tutmak gerektiğini belirtti. El temizliğinin de çocukların enfeksiyonlardan korunması açısından çok önemli olduğunu ifade eden Arap, “El temizliği çocukları gribal ve viral enfeksiyonlardan koruma açısından çok önemli. Bu tür hastalıklar genellikle el temizliğine yeterince önem verilmediğinde daha çabuk bulaşıyor” dedi.

Arap, hafif öksürüğü ve ateşi olan bir çocuğun öncelikle ateşinin düşürülmesi, beslenmesine dikkat edilmesi, ailelerin çocuklarının öksürüğünü kesmek ya da ateşini düşürmek için bir doktora başvurmadan ateş düşürücü yada şurup kullanmaması gerektiğini de kaydetti.

 Topkan Haber Ajansı