Skip to main content

Polenler çevreyi kirletip sağlığı tehdit ediyor

Muş Haber Fotoğrafı

Muşta yaz mevsiminin başlarına gelinmesi ile birlikte kavak ağaçlarından çevreye yayılan polenler, rahatsızlık vermeye başladı. Şehirde bulunan kavak ağaçlarından dökülen polenler, vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Muşta çok sayıda kavak ağacı bulunması sebebiyle çevreye büyük ölçüde polen yayıldığı gözlenirken, çevreye yayılan polenler çevre kirliliğine sebep olurken aynı zamanda sağlığı da tehdit ediyor.

Polenlerin ve kavak ağaçlarından dökülen pamukçukların sağlığı olumsuz yönde etkilediğini söyleyen uzmanlar, vatandaşlara uyarıda bulunarak özellikle bahar aylarında polenlere dikkat edilmesi gerektiğini söylediler. Tedavi edilmemesi ve erken teşhis konulamaması durumunda polenlerin sebep olduğu alerjinin astıma neden olabildiğini kaydeden uzmanlar, polen alerjisi olanlara, bahar aylarında sabahları kapı ve pencereleri açmamaları, evin dışında spor yapmamaları önerisinde bulundular.

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda, Polen ile mücadelenin en zor yanı soluduğumuz havada bulunan polen taneciklerinin kontrol edebilmenin güçlüğüdür. Hangi bitkilerin polenlerine alerjik olduğumuzu bilmeli ve o bitkilere fazla yaklaşmamalıyız. Kavak polenleri nadiren alerjiye neden olur. Bu ağaçlar tüm ağaç polenleri içinde çok az bir oran oluşturur. Kavaklar bölge ve iklime göre değiştikleri gibi yaydığı pamukçuklar polen değil, dişi kavakların tohumlarını uzaklara taşıyan paraşütlerdir. Kavak pamukçuklarının havada yoğun olduğu dönemde, aynı zamanda diğer ağaç ve ot polenleri de yoğundur. Ama polenler gözle görülemediği için, kavak pamukçukları sorumlu tutuluverir diye konuştular.

Uzmanlar polen ile ilgili olarak şunları söylediler; Zorunlu durumlarda ağzın ve burnun koruyucu maskelerle kapatılmasının yararlı olacaktır. Polene aşırı duyarlı olanlar bu mevsimde açık havada spor ve egzersizden, ağaçlık, çimenlik yerlerde oturmaktan kaçınmalıdır. Eve gelir gelmez saçın yıkanması, gün içinde giyilen kıyafetlerin yatak odası dışında çıkartılması polenin etkisini azaltan en önemli etkilerdir. Böylece vücudun dinlenme pozisyonuna geçtiği ve savunmasız olduğu uyku saatlerinde kişi polen riski ile karşı karşıya kalmayacaktır. Gün boyu üzerine milyonlarca polen biriken giysilerin eve gelir gelmez çıkarılması da önemlidir. Ayrıca polenlerin adeta yağmur gibi yukarıdan aşağıya doğru hareket ettiği göz önünde bulundurularak bu dönemde gün içinde güneş gözlüğü, maske, şapka takılmasının da büyük yararı vardır. Araba ve evlerin pencerelerini kapalı tutun. Polenler daha çok sabah saat 05.00-10.00 arasında yayıldıklarından, evi öğleden sonra havalandırın. Açık havada spor yapmayı bir süre erteleyin. Dışarı çıktığınızda mümkünse polen maskesi kullanın, güneş gözlükleri takın. Dışarıdan eve gelindiğinde hemen giysilerinizi değiştirin ve yıkayın. Ancak üzerlerine polen yapışabileceğinden çamaşırları dışarıda kurutmayın. Eve gelir gelmez banyo yapın. Hava temizleyiciler, eve giren polenlerin ortadan kaldırılmasında kullanılabilir. Evcil hayvanları yatak odasına sokmayın. Bu hayvanlar dışarıda gezdiklerinde tüylerine yapışan polenler nedeniyle alerjinizi tetikleyebilir.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri