12 Nisan’da çekilecek kuralardan sonra belirlenecek olan doktorlar, Mayıs ayı içerisinde Muş’taki görevlerine başlayacaklar. AKP Teşkilat Başkan Yardımcısı Muş Milletvekili Seracettin Karayağız, 28 Mart tarihli yazılı basın açıklamasında Muş’a doktor atamalarının yapılacağını ve bu atamalar ile sıkıntının büyük ölçüde giderileceğini kaydetti.


Karayağız, “Hepinizin de bildiği gibi ilimizin en büyük sıkıntılarının başında sağlık hizmetleri gelmekteydi. Hastanelerimizin fiziki yapıları, teçhizat ve personel bakımından yetersizliği yüzünden, hastalarımızın çoğu tedavi amacı ile başka şehirlere gidiyorlardı. Uzun zamandan beri yaptığımız çalışma ve gayretlerden sonra Muş ilimizde bu konuda önemli mesafe kat ettik. Hastanelerimizin fiziki yapılarını düzelttik. Yeni teknolojiye uygun cihaz ve donanım eksiklerinin tamamladık. Teknolojinin en modern cihazlarıyla Devlet hastanesini adeta bir üniversite hastanesi konumuna getirdik” dedi.


Hastanelerin fiziki yapılarının düzeltilmesi sağlık sorunlarını çözmediğini ve doktor ihtiyaçlarının giderilmesi içinde bakanlığın başlatmış olduğu sözleşmeli personel uygulamasının rağbet görmediğini ifade eden Karayağız, “Tabi hastanelerinin sadece fiziki yapılarının düzeltilmesi sorunu çözmemekte buralara yeni personel atamaları gerekmekteydi. Bunun için Sağlık Bakanlığımız önce sözleşmeli personel uygulaması ile yüksek maaş vererek bu açığı kapatmak istedi, fakat bu uygulama doktorlarımız tarafından yetirince ilgi görmedi. İktidara geldiğimizden bugüne kadar doktor atamalarında önemli bir yol alsak da yeterli olmadı. Şimdi Sağlık Bakanlığımızın Doğu illerimizdeki açıkların kapatılması için tekrar uygulamaya koyduğu mecburi hizmet yasası ile ihtiyaçlarımız önemli ölçüde giderilecektir. Yarından itibaren açılacak olan Kuralarda Muş ilimize 33 adet uzman hekim konmuş olup 12 Nisanda bunların kuraları çekilecek ve Mayıs ayı içinde bu doktorlarımız göreve başlayacaklardır. Bu uygulama sonucunda ümit ediyoruz ki ilimize adeta doktor yağacak ve siz değerli hemşerilerimizin bu konudaki sıkıntılarını dindirmiş olacağız” dedi. Haber: Emrullah Özbey

 NULL