Skip to main content

Muş’ta organ bağışı konferansı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Devlet Hastanesi Konferans Salonunda düzenlenen programa Vali Yardımcısı Ali Sakar, İl Sağlık Müdür Vekili Dr. İbrahim Evsan, İl Defterdarı Mustafa Yumuşak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Mustafa Abanoz, Muş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kenan Bayraktar, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ali Kartal, Muş Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Murat Kılıç, İl Müftüsü Alettin Bozkurt, Muş Devlet Hastanesi çalışanları ve çok sayıda sağlıkçı ile davetli katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdür Vekili Dr. İbrahim Evsan, organ bağışının önemli olduğunu anlamak için öncelikle organ naklinin önemine değinmek gerektiğini söyledi. Organ bağışına dikkat çeken Dr. Evsan, Organ nakli tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine canlı veya ölüden alınan organın konularak hastanın tedavi edilmesi işlemidir. Tedavisi sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastalıklar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Bu bilinçle, ülkemizde organ nakli çalışmalarının verimliliğini artırmak amacıyla 2000li yılların başlarında Bakanlığımız koordinasyonu ve denetiminde Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi kurulmuştur. Bakanlığımız, o tarihten bugüne kadar organ ve doku nakli hizmetleri konusundaki çalışmalarını aynı istek ve heyecanla sürdürmektedir dedi.

Türkiyede organ ve doku nakli bekleyen hasta sayısının her geçen gün arttığının altını çizen Dr. Evsan, Yine ülkemizde yaklaşık 60 bin böbrek hastası bulunmakta ve hastalar için diyaliz bir tedavi şekli olmaktadır. Ancak kalp ve karaciğer hastalarının diyaliz gibi yardımcı tedavi olanakları olmadığından nakil bekleyen bu durumdaki hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kısa süre içinde kaybetmektedirler. Bunun en büyük nedeni ülkemizde organ bağışlarının henüz istenilen seviyeye ulaşamamış olmasıdır. Bu nedenle organ bağışının yaygınlaştırılması ve halkımızın bu anlamda bilinçlendirilmesi zaruret haline gelmiştir. Özellikle organ bağışı konusunda ilimizde yapılan çalışmaların yeterli seviyede olmadığı aşikârdır. Bu nedenle müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlarımızın bu anlamdaki çalışmalarını yeterli duruma getirmek ve organ bağışını ilimiz adına tatmin edici seviyelere taşımak için her türlü fedakâr çalışmaların bıkmadan usanmadan yapılacağı konusundaki umudumu taşıyacağımı belirterek hepinize saygılarımı sunuyorum ifadelerini kullandı.

Dr. Evsandan sonra kürsüye çıkan Vali Yardımcısı Ali Saka da, organ bağışının önemine değinerek, devletin yaptığı hizmetlerden bahsetti.

Ardından karaciğer nakli ile yeniden yaşama dönen Faysal Şeker, 4 gün organsız makineye bağlı yaşadığını belirterek, bu süreçte yaşadıklarını paylaştı. Şeker, kendisine organ bağışının yapılacağını hayal bile etmediğini de sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmalardan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığının çalışmaları hakkında açıklama yapan İl Müftüsü Alettin Bozkurt ise, organ bağışı ile ilgili dini bilgiler vermesiyle program son buldu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri