Skip to main content

Kızılay kan kotasını katladı

Muş Haber Fotoğrafı

Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, kendilerine verilen kan kotasını yılın ilk beş ayında doldurduklarını ve kotayı ikiye katlamayı hedeflediklerini belirtti. 18-25 yaş arası gençlerin kan verme ilgisine hayran kaldıklarını ifade eden Koç, 5 ayda 3 bin ünite topladıklarını söyledi.
Kızılay Muş Şubesi Başkanlığı bir yıllık kan kotasını beş ayda tamamlayarak büyük bir başarıya imza attı. Bir yıl için kendilerine 2 bin 500 ünite kan kotası verildiğini söyleyen Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, yılsonuna kadar 7 bin ünite kan toplayacaklarını belirtti. Muş’ta kan verme olgusunun geliştiğini ifade eden Koç, kan verme kampanyası başlatıldığı zaman herkesin kan vermek için sıraya girdiğini belirtti.
Van’ın bölge olmasına rağmen Muş’un Van ile aynı oranda kan topladığını kaydeden Koç, Kızılay Muş Şubesi’nin kendisini geliştiren ve gelecek vaat eden iller arasına girdiğini dile getirdi. Muş’ta kan sorununu yüzde 100 çözüme kavuşturduklarını da belirten Koç; “Kan Merkezi’ni kurduğumuzdan bu yana Muş’ta kan bağışında artış yaşandı. Özellikle 18-25 yaş arası gençler kan bağışına çok sıcak bakıyorlar. Gençler kan kampanyalarının dışında kan merkezimize gelip kan bağışında bulunuyorlar. Bize bu yıl 2 bin 500 ünite kota verilmişti. Biz 5 ayda 3 bin ünite kan toplayıp büyük bir başarı elde ettik. Van bölge olmasına rağmen biz Van’la aynı oranda kan topladık. Yılsonuna kadar 7 bin ünite kan toplamayı hedefliyoruz. Muş’ta kan sorununu yüzde 100 yüz çözdük diyebiliriz. Artık kana ihtiyacı olan vatandaşlar sağda solda gezip kan aramıyorlar” dedi.
Vatandaşların elinde kan torbalarıyla dolaşma devrinin bittiğini ifade eden Koç; “Hastasına kan lazım olan vatandaşlarımız artık sağda solda gezmesinler. Gittikleri sağlık kuruluşu talepte bulunması halinde biz kan nakil aracıyla lazım kanı sağlık kuruluşuna getiriyoruz. Getirdiğimiz kanlar gerekli tetkikleri yapılmış temiz ve kesinlikle hiçbir hastalık bulunmayan kandır. Bu hem sağlık açısından daha iyi hem de zaman açısından. Vatandaş eskisi gibi elinde kan torbasıyla dolaşmayacak” dedi.
Vatandaşlara uyarılarda bulunan Koç; “Doğu Anadolu Bölgesi’nde kırmızı et tüketimi hat safhadadır. Kırmızı et tüketimi kanda ve karaciğerde yağlanmaya yol açıyor, kanda pıhtılaşma oluşturuyor. Kan vermek bunu önlüyor. Kan veren insanlarda kalp krizi riski yüzde 90 azalıyor. İnsan vücudunda 7-8 litre kan bulunmakta. Düzenli olarak 3 veya 4 ayda bir kan vermek sağlık açısından çok önemlidir. Ayrıca kan bağışında bulunan vatandaşlarımızın kanını da gizlilik içerisinde gerekli tetkikleri yapıyoruz. Eğer en ufak bir şüphe duyarsak hemen Erzurum’a tetkik için gönderiyoruz. Orada da hastalık bulunursa bu defa da Ankara’ya gönderiyoruz. Aynı sonucun çıkması durumunda kan veren vatandaşımıza telefonla ulaşıp durumu izah ediyoruz ve doktoruna başvurmasını söylüyoruz. Bu kesinlikle büyük bir titizlik ve gizlilik içerisinde yürütülüyor” diye konuştu. Muş`un Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri