7 Oca 2006 – Muş’un Ağıllı Köyü’nde hastalanan anne ve bebeği 10 saatlik zorlu yolculuktan sonra Muş’a ulaştırılırken, köylüler yakalandıkları tipiden canlarını zor kurtardı. Muş’un Ağıllı Köyü’nden hastalanan Deniz Çakır (22) isimli anne ile 2 aylık bebeği 10 saatlik zorlu kızak yolculuğundan sonra Muş Devlet Hastanesi’ne ulaştırıldı. Köylüler tarafından sabahın ilk ışıkları ile kızağa bindirilerek Muş’a getirilen anne ve bebeğini zor şartlar altında Muş’a ulaştırmayı başaran köylüler, yolda yakalandıkları tipiden son anda kurtuldu.

Kış mevsiminde yolu 6 ay kapalı olan Ağıllı Köyü’nden Muş’a kızakla getirilen hasta çetin kış şartlarında kırsal kesimde yaşamanın zorluğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Ağıllı Köyü’nde yaşayan ve 2 ay önce doğum yapan Deniz Çakır, geçirdiği kanama nedeni ile önceki gün hastalandı.

Sürekli olarak baygınlık geçiren ve sancı çeken Deniz Çakır, tedavi edilmek için saat 05.00 sıralarında kızakla yola çıkarıldı. Köyden kalabalık bir gurup tarafından yolun yarısına kadar getirilen anne Deniz Çakır ve bebeği, daha sonra 7 kişilik bir gurup tarafından Muş’a ulaştırılmaya çalışıldı.

Çavuştepe mevkiinde yoğun bir tipiye yakalanan köylüler, yollarını kaybetti. Daha sonra büyük uğraşlar sonucunda yollarını yeniden bulup tipiden kurtulan köylüler, 10 saat sonra Muş’a ulaşmayı başardı.

NULL