İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından bir yıl boyunca Kanser hastalıkları ile ilgili olarak yapılan çalışmalar son hali ile değerlendirmeye alınarak yapılan çalışmalarda emeği geçenlere sertifikalar verildi. Yapılan toplantıya İl Sağlık Müdürü Kenan Akpolat, Alparslan Sağlık Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve öğretim Görevlileri, Alparslan Sağlık Meslek Lisesi Müdürü ve öğretmenlerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. Yapılan çalışmaları son hali ile katılımcılara anlatan Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler, “Kanser Haftasının başlamasıyla birlikte İl ve İlçelerdeki bütün Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında halkın toplu yaşadığı yerlere ve bütün Kamu Kurum ve Kuruluşlarında halkın görebileceği yerlere kanserle ilgili afişler asılmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü, diğer Kamu Kurumları ve 100. Yıl Üniversitesi Muş Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü ve Alparslan Sağlık Meslek Lisesi işbirliği ile Kanser Haftası etkinlikleri bir program dahilinde yürütülmüş olup, Eğitim Şube Müdürü Koordinatörlüğünde 2 eğitim ekibi oluşturulmuş ve bu eğitimde 1 doktor,2 eğitim hemşiresi ve 25 hemşirelik bölümü son sınıf öğrencisi görev almıştır” dedi. Özellikle öğrencilerin kendilerine bir hayli yardımcı olduklarını vurgulayan Şube Müdürü Güler, “Muş Sağlık Yüksekokulundan 15, Alparslan Sağlık Meslek Lisesinden 10 öğrenci olmak üzere toplam 25 öğrenciye Genel Kanser Türleri, Meme Kanseri ve K.K.M.M konularında, İlimiz Eğitim Sağlık Ocağında Hizmetiçi Eğitim verilmiştir. Bu kapsamda İlimiz Merkez, Hasköy ve Korkut İlçelerinde Birinci Basamak Sağlık Kuruluşlarında görevli 33 sağlık personeline konu hakkında hizmet içi eğitim verilmiştir” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR ANLATILDI

Yapmış oldukları çalışmaları sunum halinde özetleyen Güler, kanser ile ilgili olarak bir çok seminerler verdiklerini belirterek, özellikle kanser haftası içerisinde kadınlara, öğrencilere ve vatandaşlara yönelik olarak eğitim seminerleri düzenlediklerini kaydetti. Güler, “Jandarma Alayında bulunan Er ve Erbaşlara “Genel Kanser Türleri, Korunma Yolları ve Sigaranın Sağlığa Zararları” ile ilgili görsel eğitim teknikleri kullanılarak eğitim etkinliği, İlimiz Şeker Fabrikası çalışan 350 kişi ile İlimiz E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan 75 hükümlü, tutuklu ve cezaevi personeline genel “Kanser Türleri ve Kanserden Korunma Yolları” hakkında eğitim verilmiştir. Bu faaliyetlerimiz, ilimiz Kız Meslek Lisesinin 520 öğrenci ve öğretmenine “Sigaranın Sağlığa Zararları Meme Kanseri ve Kendi Kendine Elle Meme Muayenesi” konularında Bakanlıktan gönderilen CD’ler kullanılarak eğitim etkinliği düzenlediklerini dile getirdi. Bununla da kalmayıp hemen hemen her gün il ve ilçelerde vatandaşlar ve öğrencilere yönelik eğitim seminerleri verdiklerini belirten Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler, yapmış oldukları bu çalışmalarda kendilerine destek veren herkese sonsuz teşekkürlerini sunduğunu ifade etti.

BASINA TEŞEKKÜR

İl Merkezi, İlçe merkezi ve köylerin büyük bir bölümünde CD’ler kullanılarak görsel eğitim teknikleri ile eğitim yapıldığını, Bu eğitimlerde; öğrenci ve öğretmen, 15-49 yaş grubundaki 502 bayan kursiyer, 373 asker, 180 Sağlık Personeli ve 2.542’si halk olmak üzere toplam 28.655 kişiye görsel eğitim teknikleri kullanılarak, kanser hastalığı hakkında eğitim verildiğini belirten Güler, İlimiz Sağlık Kuruluşuna Açıktan Atanan ve çalışan 436 Sağlık Personelinin Mesleki ve Mevzuat Konularındaki Bilgi ve Becerilerini artırmak amacıyla, aşağıdaki Hizmetiçi Eğitim Faaliyetleri düzenlendiğini, İlimiz Sağlık Kuruluşlarına Aday Memur olarak atanan 41 personelin Temel ve Hazırlayıcı Eğitimi yapılarak Adaylık Eğitimleri tamamlandığını kaydetti. Güler, “İlimizin mevcut imkânları kullanılarak halkın sağlığını olumlu yönde geliştirmek ve bunun sonucunda insanların hastalık yükünü azaltmak amacıyla, 2007 yılında Müdürlüğümüz Eğitim Şubesi ve birinci basamak sağlık kuruluşları eğitim ekipleri koordineli olarak eğitim faaliyetleri yürütülmüş olup, bu faaliyetlerle ilgili yapılan değerlendirme toplantısında; halk ve hizmetiçi eğitimlerde başarılı bir yıl geride bırakıldığı sonucuna varılmıştır. Geniş halk kitlelerine ulaşmak için kamu ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapılmış ve ilimizde yayın yapan gazete ve radyolar çok etkin olarak kullanılmış ve faaliyetlerimiz haber olarak yayınlanması sağlanmıştır. Ayrıca yapılan eğitimlerin kalitesini arttırmak amacıyla görselliğe yer verilerek etkin eğitim teknikleri kullanılmıştır” dedi. Özellikle basın mensuplarının desteğini aldıklarını belirten Güler, kendilerine yardımcı olan herkesin katılımcılar tarafından alkışlanmasını istedi. Yapılan konuşma ve sonum gösterisinin ardından sertifikalar verildi.

 Muş Ovası Gazetesi