Skip to main content

Hava kirliliği başladı

Muş Haber Fotoğrafı

Hava sıcaklıklarının azalması ile birlikte ısınma amaçlı olarak kullanılan yakacaklar kentte hava kirliliğine neden oluyor. Özel ve resmi binaların bacalarından yükselen hava kirliliği sağlığı tehdit ediyor.

Isınma amaçlı olarak kullanılan yakacakların kentte hava kirliliğine yol açtığı gözlendi. Uzmanlar astım, burun ve boğaz hastası olanların dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulunuyorlar. Yaklaşık 6 ay süren kış mevsiminde hava kirliliğinin önlenmesi için yetkililerin harekete geçmesi gerektiğini kaydeden vatandaşlar, kış başlamadan hava kirliliği başladı diyerek tepkilerini belirttiler.

İnsan sağlığını yakından ilgilendiren ve tehdit eden hava kirliliğine karşı uzmanlar uyarılarda bulunarak, özellikle astım, burun, boğaz ve mide hastalıkları gibi solunum yolu ile ilgili hastalıklara belirli ölçüde etki ettiğini vurguladılar. Hava sıcaklıklarının azalması ile özel ve resmi binaların ısınması için kullanılan yakacakların hava kirliliği yaratması vatandaşları tedirgin ediyor.

Artan hava kirliliği sağlığı da ciddi manada tehdit ediyor. Uzmanlar vatandaşların daha dikkatli olmaları için uyarılarda bulundu. Kış mevsiminde ısınma amacı ile kullanılan yakacakların hava kirliliğine sebebiyet verdiğini belirten uzmanlar, vatandaşları kalitesiz yakıt kullanmaması konusunda uyarılarda bulundular.

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte başlayan hava kirliğinde ev ve işyerleri bacalarından çıkan dumanların yol açtığını kaydeden uzmanlar, yakıt konusunda vatandaşların duyarlı olması gerektiğini söylediler.

Kalorifer ve soba bacalarından çıkan dumanlar, hava kirliliğine sebebiyet veriyor. Havaların soğumaya başlamasından sonra kaloriferleri yakmaya başlayan binaların bacalarından yükselen kirli dumanlar hava kirliliğinin ne denli olduğunu gözler önüne serdi. Gündüz ortası bacalardan yükselen siyah dumanlar, Ana cadde ve çevresinde ciddi anlamda hissedilirken, rahatsızlık sebebi verdiği bir kez daha tescillenmiş oldu. Binalardan yükselen dumanların kış mevsiminde havanın büyük ölçüde kirlenme nedeni olduğunu vurgulayan ve bu hususta bilgi veren uzmanlar, kaçak kömür konusunda vatandaşlardan da hassas olmalarını, ucuz diye kükürt oranı yüksek, kalorisi düşük kömürleri satın almamalarını istediler.

Yetkili kuruluşların kış mevsiminde daha duyarlı hareket etmeleri ve bacalara filtre takılması konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, Kış mevsiminde hava kirliliği ölçümleri yaz mevsimine göre oldukça yüksek çıkıyor. Muşta sanayi kuruluşlarının olmaması ve açık bir arazi yapısının olması sebebiyle kirli havanın çok etkili olmadığı gözlenmektedir. Ama kış mevsiminde hava kirliliği oranı yaza göre artıyor. Sağlığı tehdit eden hava kirliliğine karşı vatandaşlar duyarlı olmadırlar. Kalitesiz yakıt kullanımı hava kirliliğine büyük ölçüde etkendir diye konuştular.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri