Skip to main content

Hastaneler dolup taşıyor

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’ta etkili olan soğuk hava hastanelerde de büyük bir yoğunluğun yaşanmasına neden oluyor. Hava sıcaklığının eksi 15 dereceye kadar düştüğü Muş’ta aşırı soğuk ve kirli hava nedeniyle rahatsızlanan vatandaşlar hastanelere akın ediyorlar.

Bölgede bayram sonrası etkisini artıran soğuk hava ve buna paralel olarak artan kirli havanın özellikle yaşlı ve çocukları olumsuz yönde etkilediği öğrenilirken, soğuk havalardan ötürü rahatsızlanan vatandaşlar hastanelere koşuyorlar. Özelikle yaşlı ve çocuklarda etkisini gösteren soğuk havalar çocuklarda üşütme, grip ve soğuk algınlığı gibi belirtiler gösterirken yaşlılarda ise nefes darlığı gibi belirtileri meydana çıkarıyor.

Sibirya soğuklarının yaşandığı ilimizde soğuk havanın özellikle astım ve solunum rahatsızlığı bulunan kişileri çok daha fazla etkilediğini anlatan doktorlar ise “Soğuk ve havanın kirli olduğu dönemlerde özellikle yaşlı ve çocukların sokağa çıkmamalarını öneriyoruz” dediler. Doktorlar hastanede tedavi gören kişilerin çoğunlukla solunum problemi yaşayan hastalar olduğunu söyledi.

UZMANLAR UYARILARDA BULUNDU
Uzmanlar solunum yolu problemi olan vatandaşlar için de şu uyarılarda bulundular. Solunum yolları enfeksiyonlarından korunma yollarının başında sigaradan uzak durmak geliyor. Ve ayrıca, vücut direncini yüksek tutmak, düzenli beslenmek ve düzenli uyku da çok önemlidir. Havalar soğumaya başladığında pusuda bekleyen solunum yolu hastalıkları da hemen faaliyete geçmeye başlıyor. Özellikle en yaygın hastalıklardan biri olan grip ve diğer solunum yolu hastalıkları artış gösteriyor. Sonbahardan itibaren artış gösteren solunum yolu hastalıkları arasında en başta geleni enfeksiyonlardır. Solunum yolları enfeksiyonlarının belirtileri enfeksiyonun yerleştiği bölgeye göre değişik olabilir. Bu nedenle enfeksiyonlar üst ve alt solunum yolları enfeksiyonları olarak ikiye ayrılıyor. Üst solunum yolu enfeksiyonu dediğimizde, kulak, burun, boğaz bölgesi enfeksiyonlarını, alt solunum yolu enfeksiyonları dediğimizde ise bronşitler ve zatürree dediğimiz enfeksiyonları kastediyoruz. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında burun akıntısı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kulakta ağrı ve daha az oranda öksürük olabilir. Alt solunum yollarında ise hava yollarını tutan durumlarda (bronşit, trakeit gibi) öksürük ve öksürük sırasında göğüs de yanma hissi, balgam çıkarma, nefes darlığı gibi şikayetler görülebilir. Zatürreede ise göğüs ağrısı, genel durum bozukluğu, aşırı halsizlik bunlara eklenebilir.Bütün bu hastalıkların enfeksiyon olduğunu gösteren önemli bulgu ateşin olmasıdır. Ateşin şekli değişik olabilir. Örneğin zatürreede genellikle üşüme ve titreme ile birlikte yükselen ateş olur.

VÜCUT DİRENCİNİ YÜKSELTMEK GEREKİR
Üst solunum yolları enfeksiyonunda daha hafif ateş, terleme görülebilir. Solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmış bir hasta için ilk adımın doğal vücut direncini güçlendirmektir. Üst solunum yolları enfeksiyonları çoğunlukla viral hastalıklardır ve antibiyotik tedavisine gerek duyulmaz. Bu gibi durumlarda hasta dinlenmeli ve beslenmesine dikkat etmelidir. Tüm solunum yolu enfeksiyonları için önemli olan başlangıçta kişinin vücut direncini yüksek tutmasıdır. Bu enfeksiyonu yapan mikroplar zaten bizim boğazımızda da var. Vücut direnci düştüğü zaman daha aşağılara ve akciğerin derinliklerine inebilir ya da bulunduğu bölgede hastalığa neden olabilir. Vücudumuzun aslında bu hastalıklara karşı bir savunma mekanizması var. Mesela öksürük refleksimiz aşağıya doğru inen bir yabancı cismi veya artan balgamı dışarı atar. Böylece bakterilerin yerleşmesi engellenmiş olur. Ancak vücudun doğal savunma mekanizmasını bozan durumlarda mikroplar daha kolay yerleşebilir ve çoğalıp hastalık yapıcı özellik kazanır. Örneğin soğuk; direkt hastalık yapıcı etken değildir ancak alt solunum yollarında mikrobun kolay yerleşmesine ve çoğalmasına neden olur. Sigara içimi de vücudun bu doğal savunma mekanizmalarını bozarak mikrobun daha kolay yerleşmesine neden olur. Sigara içen insanlarda enfeksiyon daha ağır geçirilir ve iyileşme süresi daha uzun olur. İçilen ortamda da bulunmamak lazım. Çünkü pasif dumana maruz kalmak solunum yolları enfeksiyonu yönünden ciddi risk oluşturur.

SİGARA ÖNEMLİ FAKTÖR
Özellikle ev ortamında sigara dumanına maruz kalan küçük çocukların daha sık üst solunum yolları enfeksiyonları, orta kulak iltihabı geçirdikleri ve ileri yaşta bu çocukların daha sık kronik bronşit ve astıma yakalandıkları gözlenmektedir. Mikropla karşılaşmada bir diğer etken de hasta kişilerle çok yakın temastır. Solunum yolu enfeksiyonuna neden olan mikroplar hasta kişilerin bulunduğu ortamda solunan havadan nefes yoluyla veya öpüşürken, el sıkışırken ortaya çıkan damlacık enfeksiyonu yoluyla fazlaca miktarda alınır. Dolayısı ile insanların toplu bulunduğu okullar ve kreşlerde daha sık karşımıza çıkar. Grip benzeri hastalıklardan ölümler nadirdir. En ölümcül olanı zatürreedir, ama üst solunum yolu enfeksiyonu ilerleyip zatüreye neden olabilir. Korunma bu iki hastalık için çok önemli. Grip aşısı her yıl eylülden itibaren Kasım ayı ortalarına kadar yapılır. Bu aşı bir yıl önce salgın yapan viral suşlardan yola çıkılarak bir yıl sonra salgın yapması beklenen etkenlere karşı hazırlanıyor. Dolayısı ile koruyuculuğu yüzde yüz değil, ancak aşı olmasına rağmen hasta olanlarda; iyileşme süresini, hastaneye yatış gereğini ve ölümleri azalttığı gösterilmiş.

VİTAMİNLERİN SÜREKLİ ALINMASI GEREKLİ DEĞİL
Her yıl risk gurubu kişilere öneriyoruz. 50 yaş üzerindeki herkes, 50 yaş altındakilerde de şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi önemli kronik hastalığı olan, bakım evlerinde kalan, kalabalık ortamlarda yaşayan kişiler, hastane çalışanları risk gurubuna giriyorlar. Bu kişilere her yıl yapılmasını öneriyoruz. Zatürre aşısı ayrı bir aşı, bir kez yapılıyor. Ama 65 yaş üstü kişilerde 5 yıl geçtikten sonra bir kez daha yapılması öneriliyor. Zatürre aşısı da zatürreye karşı yüzde yüz koruma sağlamıyor ama en azından zatürreden ölümleri, hastaneye yatışları önlüyor. Zatürre aşısının 65 yaşın üzerindeki herkese yapılması öneriliyor. 65 yaş altındaki kişilerde de biraz önce saydığım risk grubuna girenlere ve AIDS gibi vücut direncini kıran hastalıkları olan insanlara öneriliyor. Vitaminlerin sürekli alınması gerekli değil. Vitaminleri zaten biz doğal gıdalardan da alıyoruz. Ancak vücutta bir takım eksiklikler olduğunda biz vitamin öneriyoruz. Bilimsel açıdan vitaminlerin solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir özelliği olduğu gösterilmemiş. Vitamin, enfeksiyon olduğu zaman hastalığı daha hafif geçirmeyi kısmen sağlayabilir ama koruyucu bir etkisi yok.

 Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri