Skip to main content

Hasköy`den 95 ünite kan

Muş Haber Fotoğrafı

Kızılay Muş Şube Başkanlığı kan alım kampanyasına devam ediyor. Daha önce Hasköy ilçesinde stant açarak kan toplayamayan Kızılay, dün Hasköy İlçe Halk Eğitim Merkezinde başlattığı kampanyada 95 ünite kan bağışı aldı.
 
Düzenli olarak il genelinde kampanya düzenleyen Kızılay Başkanlığı, dün Hasköy ilçe Halk Eğitimi Merkezi’nde başlattığı kampanyada 95 ünite kan bağışı alarak rekor kırdı. Daha önce Hasköy ilçesinde stant açan Kızılay Muş Şubesi, ilk olarak eli boş dönerken daha sonra 44 ünite kan alırken dün başlattığı kampanyada ise 95 ünite ile rekor kırdı. Hasköy ilçesinden umutlu olduklarını belirten Kızılay Muş Şubesi Kan Alma Birimi Müdürü Dr. Adil Zereyli, bekledikleri ilginin üzerinden kan bağışı aldıklarını ve ilçe halkına teşekkür ettiğini belirtti. Dr. Zereyli, yaptığı değerlendirmesinde “Muş il geneli başlattığımız kan toplama kampanyamız devam ediyor. Ama Hasköy ilçesinde hayal kırıklığına daha önce uğramıştık. Çünkü daha önce de geldik. Bu bizim 3’ncü gelişimiz. Daha önce ilk geldiğimizde hiç kan almazken 2. defa geldiğimizde 44 ünite aldık. Bu gün geldiğimizde 95 ünite alabildik. Biz bura gelmeden önce en az 50 ünite kan alacağımızı gözden çıkarmıştık. Ama umduğumuzun daha da çoğunu bulduk. Bu nedenle ilçe halkımızın giderek kan bağışının önemini kavramış ve artık kan bağışlıyor. Bizde ilçe halkımıza daha sağlıklı hizmet vermek için sürekli geleceğiz. Ama bizim bundan sonraki beklentimiz daha farklı olacak ve daha büyük rekorlar bekliyoruz” dedi.

Bir yıl öncesine kadar Belediye ve radyolarda kan ihtiyacının olduğunu duyurularda hep dinlediklerini belirten Kızılay Şubesi Kan Alma Birimiz Müdürü Dr. Adil Zereyli, bu bilincin kırıldığını ve bu duyuruların tekrarlanmasını istemediklerini söyledi. Dr. Zereyli, “Biz Kızılay Muş Şubesi Başkanlığı olarak ilimiz geneli düzenli ve aralıksız çalışmalarımız sonucu Muş’ta kan ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor duruma geldik. Çünkü düzenli bir çalışma programıyla gerek kurum, kuruluşlar ve gezintilerimiz sonucu halkımız arasında bu bilinç olgusu oluştu. Biz halkımızın bu duyarlılığı karşısında minnettarız. Daha bir yıl öncesine kadar acil kan duyurularını belediye ve radyolarda dinlerdik. Şubemiz sayesinde bu duyurular kesildi. Bizde bu duyuruların yaşanmaması için ve geriye dönülmemesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

KAN BAĞIŞI BİRÇOK HASTALIĞA ENGEL OLUYOR”
Düzenli yapılan kan bağışlarıyla vücuttaki kanın tazelendiğini belirten Kızılay Şubesi Kan Alma Birimi Müdürü Dr. Zereyli, grip hastalıklarına da büyük faydasının olduğunu söyledi. Dr. Zereyli, yaptığı değerlendirmesinde “Kan bağışlarımızda ilk etapta kan değerlerini ölçüyoruz. Bunla birlikte grip olan veya herhangi bir hastalığı olan vatandaşlarımızdan kan almıyoruz. Kan vermeyle vücut yeni kan üretiyor. Vücutta yeni üretilen kan sayesinde birçok hastalığın önüne geçilmiş oluyor ve daha sağlıklı olunuyor. Ama bazı vatandaşlarımız grip gibi hastalıkların korkusunda kan bağışında bulunamıyor. Bunun yanlış olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Zaten bir hastalığı olan ve kan aldığımızda doldurduğumuz formlarımızda gördüğümüz bir uyuşmazlık varsa kan almıyoruz. Özellikle bunu belirtmek istiyoruz ki kan vermede herhangi bir sakınca yoktur” dedi.      Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…