Skip to main content

Devlet Hastanesi’nin sorunları…

Muş Haber Fotoğrafı

Başhekim Sami Doğan, Muş Devlet Hastanesinin yaşadığı sorunları ve hastanede yaşanan olumsuzluklar hakkında açıklamalarda bulundu ve sorularımızı yanıtladı. Doğan’la yaptığımız söyleşide Hastanenin Bölge Hastanesi olması için büyük bir uğraş verildiği ve bu yöndeki çabaların yoğunlaştığı vurgusu öne çıktı .
 
 Hastalar, sürekli İl dışına sevk ediliyor iddiaları var. Bunun sebebi doktor eksikliği mi? Yoksa tıbbi cihaz yetersizliği mi?
 
 Sevk meselesi genelde hastaların kendi talepleri. Bazı hastaların çok önceden gittikleri illerde ve tedavi gördükleri hastanelerde gün alıp tekrar muayene olması gerekiyor. Bunları, rapor yapıp getiren hastalarımızı, gittikleri hastanede randevu aldıkları için isteklerine bağlı olarak yeniden sevk ediyoruz. Bazı hastalarımıza da gerçekten daha teferruatlı bir yerde müdahale edilmesi gerekir, biz onları da mecburen sevk ediyoruz.
 
 Acil serviste çok yoğunluk görünüyor sürekli, hasta ve hasta yakınları iç içe bunun sebebi nedir? Hastane acil servisi için herhangi bir projeniz var mı?
 
 Bizim, Acil servis için genel olarak bazı projelerimiz var. Bu projelerimizi en kısa zamanda hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Öncelikli olarak acil kısımdan başlayacağımız yeni düzenleme ile, hem doktor sayısını arttıracağız, hem de yapacağımız tadilatla hasta yakınları için oturma salonları yapacağız. Ayrıca, gelen hasta yakınları oturma salonlarında kameralı sistemle hastalarını takip edecek. Alt yazı ile oturdukları yerden sürekli kendilerine bilgi verilecek. Acilde çalışan doktor ve hemşirelerimiz hastaya daha sağlıklı bir şekilde müdahale etme şansına sahip olacak. 
 
 Şu an itibariyle, Acil Servisimizde her gün 24 saat nöbet tutan, 2 doktorumuz ve 6 hemşiremiz bulunmaktadır. Acil için yaptığımız projeyi gerçekleştirirsek şayet, Hem doktor sayısını arttıracağız hem de nöbet tutan doktorların yanında birer tane de uzman bulundurmayı düşünüyoruz. Acil Servisimizde doktor sıkıntısı olduğu için, şimdilik valilik onayıyla 112 Acil Servisimizde görev yapan doktorlara da, hastanemiz Acil servis bölümünde nöbet yazarak, buradaki sıkıntıyı gidermeye çalışıyoruz.
 
 Hastanede doktor eksiği var mı?
 
 Şu an itibari ile Hastanemizde tüm branş doktorlarına ihtiyacımız var. Hastanemizde hemen hemen her branştan birer doktor var. Ancak her branştan en az birer doktorun daha olması lazım, doktorların sayısını yükseltmeliyiz. Her branştan en az iki veya üç doktorun bulundurulması gerekmektedir. Bu arada bazı dallarda hiç uzmanımız yok. Örneğin, Patoloji uzmanı, acil uzmanı ve kalp damar cerrahımız maalesef yok. Bu sıkıntılarımızın giderilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.
 
 Hastanede personel durumu nasıl? Personel sıkıntınız var mı? Hastane de fiziki olarak bir yapılandırma düşünüyor musunuz?
 
 Hastanede, 250 personelimiz görev yapmakta. Bu personelimizle günde 1500 hastaya hizmet veriyoruz. Hastanemizin döner sermayesinde, önceleri 8 trilyon olan gelirimizi, 19,5 trilyona çıkardık. Personelin maaşını, döner sermayesini ve sigortasını biz kendi gelirimizden karşılıyoruz. Hastanede bu yıl bazı değişiklikler yapmayı düşünüyoruz ve bunları tamamen kendi imkânlarımızla yapacağız. Binaların boyanması, yatak örtülerinin kefeni andırır görünümden kurtarılması, hastaları ruhsal olarak daha rahatlatıcı bazı değişiklikler yapılması, yatak sayımızı 400’ün üstüne çıkarıp bu hastanenin bölge hastanesi yapılması gayreti içindeyiz. Bu konuda girişimlerimiz var, inşallah gerçekleşecektir.
 
 Hastanede hastalar için ne gibi işlemler yapılıyor, hastalara bu konuda neler söylemek istersiniz?
 
 Hastanede birçok ameliyat yapıldığı gibi, kapalı prostat ameliyatı yapılıyor, endoskopi makinemiz var, daha önce küçük bir guatr tahlili için çevre illere giden hastalarımız şimdi burada daha rahat ve kısa surede tahlil yapabiliyorlar. Kan ve idrar tahlillerini yeni getirdiğimiz makinelerle el değmeden, bilgisayar ortamında sonuçlandırıp hastalara veriyoruz. Türkiye’de çok nadir yerde aynı günde sonuçlandırılmasına rağmen, biz hormon tahlillerini yapıp aynı günde sonuçlandırıyoruz.
 
 Son olarak neler söylemek istersiniz?
 
 Yönetim olarak hiçbir zaman için geçmişi yadırgama gibi bir niyetimiz yok. Amacımız bu memleketin ve de ülkenin insanına hizmet etmektir. Bizim kimseden bir beklentimiz yok. Makamdakiler geçicidir, kalıcı olan hizmetlerimiz ve de projelerimizdir. Bugün biz buradayız, yarın bir başkası. Yalnız vatandaşlarımızdan bir istirhamımız var! Bizler de insanız, hatalarımız olabilir. Önemli olan sorunları konuşarak ve yasal yollardan bize başvurarak dile getirsinler. Bu yörede görev yapan genelde bütün insanlara, özelde yabancılara karşı biraz daha duyarlı olmalılar. Hastanemizde gördükleri aksaklıkları mutlaka bize bildirsinler ve eksikleri hep beraber tamamlayalım.  Haber: Emrullah Özbey
 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri