Skip to main content

Can, önemli açıklamalarda bulundu

Muş Haber Fotoğrafı

Milli Eğitim Bakanlığı´nın 2016-2017 eğitim yılında özel okul öğrencilerine vereceği teşvik için başvurularının 2 Eylül´e kadar süreceğini dile getiren Özel Muş Uğur Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can: 2016-2017 eğitim öğretim yılında özel okulda okumak isteyen öğrencilere yönelik Milli Eğitim Bakanlığı´nın vermiş olduğu eğitim öğretim desteği başvuruları 2 Eylül´e kadar devam ediyor.

Eğitim öğretim desteği programı çerçevesinde Temel Liselerde okumak isteyen 24 bin öğrenciye 3 bin 440 TL eğitim öğretim desteği verilecektir dedi. Başvurularını Mezun Oldukları Okula Yapmaları Gerekiyor Özel okul teşvik programından yararlanmak isteyenlerin nereye başvurmaları gerektiğine açıklık getiren Can: 8. Sınıfı bitiren öğrenciler, merkezi tercih ve yerleştirme sistemine başvurmuş olanlar, herhangi bir özel okula da aday kayıt yaptırmış olsalar bile, yerleştirme sonuçlarının ilanını beklemeleri gerekiyor. Merkezi tercih ve yerleştirmeye başvurmayıp herhangi bir özel okula kayıt yaptırmış olanlar ise e-okul sisteminde aday kayıt olarak görüldüklerinden teşvik başvurularını mezun oldukları okula yapmaları gerekiyor diye konuştu.

Düşük Gelirli Ailelerin Çocuklarına Daha Fazla Teşvik Milli Eğitim Bakanlığı´nın teşvik programı kapsamında düşük gelirli ailelerin çocuklarına daha fazla teşvik verileceğini kaydeden Can: Özel okula kayıt yaptıran, giden ve özel okulda yüzde 51´in altında burslu okuyanlar faydalanabiliyor. Başarı durumu, disiplin cezası almamış olması, ailenin aylık geliri gibi faktörler teşvik verilecek öğrenciyi belirlemede etkili olacak.

Düşük gelirli ailelerin çocuklarına daha fazla puan verilecek. Teşvik alacak öğrencilerin Kasım ve Şubatta teşvik bedelinin yüzde 35´i, Haziranda ise yüzde 30´u okullara ödenecek açıklamasında bulundu. Kimler Yaralanabilir? Devlet teşvikinden yararlanabilecek öğrenci gruplarını da açıklayan Can: 9. Sınıfa kayıt olanlar veya kayıt şartına sahip olanlar; resmi/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının (Liseler) ara sınıflarına kayıtlı olanlar; geçen yıl bir özel okulda olduğu için başvuruda bulunamayanlar; geçen yıl başvuru yaptığı halde destek alamamış olanlar, geçen yıl destek almış olsa bile 1, 5. ve 9. sınıfa geçenler (Kademe atlayanlar) bu destekten faydalanabilirler dedi. Başvuru İçin Gerekli Belgeler Açıklamasının sonundan özel okul teşvik başvurusu için gereken belgeleri de açıklayan Can şunları söyledi: Başvuruda bulunmak isteyenlerin il, ulusal veya uluslararası yarışmalarda alına derecelerle ilgili birinci, ikinci, üçüncü belgeleri; öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait (2015 yılı Mayıs-Haziran- Temmuz aylarından birine ait) gelir durumlarını gösteren vergi dairesi, muhasebe birimleri veya ilgili kişi veya kurumlardan alınacak belge; varsa ekteki Kira Gelir Taahhütnamesi formunun doldurulması ve teslimi; öğrencinin diğer kardeşlerinin öğrenim durumunu gösteren belge veya üniversitede okumaya hak kazandığını gösteren belge; şehit veya gazi yakınlığı varsa belgesi ile ailede %50´nin üzerinde varsa özür grubu belgesinin başvuruda sunmaları gerekmektedir.

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri