Vali Erdoğan Bektaş, güvenlik toplantısına katılmak üzere geldiği Malazgirt’te vatandaşlar sohbet edip sorunları dinledi. Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Malazgirt’te vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet etti.
Önceki gün aylık güvenlik toplantısına katılmak üzere Malazgirt’e gelen Vali Erdoğan Bektaş, toplantı sonrası Özgürlük Parkı’nda vatandaşlar bir araya geldi. Kaymakam Bilal Yavaş ve Muş Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert ile birlikte vatandaşlarla uzun süre sohbet eden Bektaş, daha sonra vatandaşların sorunlarını dinledi. Malazgirt’in Anadolu’nun giriş kapısı olduğunu anımsatan ve ilçenin tarihi önemine değinen Bektaş, “Bugün burada oturabiliyor ve sohbet edebiliyorsak bu Malazgirt Zaferi’nin nimetlerinden biridir. Burada atalarımız omuz omuza vererek, bu güzel ülkeyi bizlere kazandırmışlardır. Bugün bir Söğüt’e, Çanakkale’ye baktığımızda tarihi açısından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Neden Malazgirt’te ziyaretçi akınına uğrayan bir ilçemiz olmasın. Hep birlikte el ele vererek, ilçemize sahip çıkmalı ve turistlerin buraya gelmesini sağlamalıyız. Turist demek, sizler ve ülkemiz için ekonomik kazanç demektir. Ekonominin olmadığı bir yerde rahattan ve sağlıklı yaşamdan bahsetmek biraz zor” diyerek, halkı ilçenin tarihi ve doğasına sahip çıkmaya davet etti.
Muş Alparslan Üniversitesi Malazgirt Meslek Yüksekokulu’nun bu yıl ilçede faaliyete gireceği müjdesini bir kez daha veren Bektaş, “Bakın Alay Komutanlığı gittikten sonra esnaf ekonomik sıkıntı yaşadığını söylüyor. Alay gitti ama üniversitemiz bir aksilik olmazsa önümüzdeki eğitim öğretim yılı başında 6 bölüm ve 160 öğrenci ile faaliyete geçecek. Devlet Su İşleri bize bina tahsisi yaptı ve üniversitemiz geçici olarak bu binada hizmet verecek, daha sonra yapılacak olan kendi binasına taşınacaktır. Üniversite’nin ilçeye kazandırılması ile ekonomiye de katkı sağlanmış olacaktır. Yeni öğrenciler, akademisyenler artık ilçemizde yaşayacaklardır. Bu ilçemiz için büyük bir kazanımdır” dedi.
Sohbet sırasında bir vatandaş, “Sayın Valim herkes sizi Muş’ta yaptığınız çalışmalardan dolayı takdir ediyor ve çalışmalarınızdan çok memnun. Bu çalışmalardan ilçemize ne zaman pay düşecek?” sorusuna da karışlık Vali Erdoğan Bektaş ise, “Halkın takdirini ve memnuniyetini sizlerden duyuyorum. Böyle düşünüyorlarsa öncelikle teşekkür ederim. Evet, Muş’ta bir takım çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Malazgirt de bu yatırım ve çalışmalardan nasibini almaktadır. Mesela bu hafta Küçük Sanayi Sitesi’nin ihalesi gerçekleştirildi ve haftaya muhtemelen bu ihale tekrarlanarak sonuca bağlanacak. İhalenin ardından burada açılacak 11 fabrikada istihdam edilecek olan ilçe halkı, hem ekonomik yönden hem de istihdam yönünden önemli bir adım atmış olacak. Üniversitemiz de geliyor. Kısaca Malazgirt’te çalışmalardan payını almıyor diyemeyiz. Bundan sonra da aynı şekilde yatırım ve çalışmalardan nasibini almaya devam edecektir. Sizlerin üreteceği projeler doğrultusunda, sizler isteyeceksiniz bizler de projeleri değerlendirerek sizlere destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
Devlet yardımları ile ilgili gelen sorulara da cevap veren Vali Bektaş, “Malazgirt’te yapılan devlet yatırımlarından birçoğunuz faydalanmaktasınız. Ancak devletin yaptığı ve yapacağı yardımlarla hiç kimse zengin olamaz. Bu yardımlar ancak size bir katkı olabilir. Zengin olmak için çalışmalı, üretmeli ve kazanmalıyız. Çalışan ve üreten bir toplum haline geldiğimizde, ilçemiz şu anki konumundan çok daha iyi yerlerde olacaktır. Bu gerçeği göz ardı etmeyelim. Üretim alanlarında yapılacak projelerinizi bekliyoruz. Sizler yeter ki, projeler üretin bizler destek olmaya hazırız. Burada yaşayan insanların zenginliği ve ekonomik refahı, ilçenin de ekonomisine canlılık gelmesi demektir. Ama bunun için çalışmalıyız. Gerekirse çok çalışmalıyız” dedi.
Şartlı Nakit Transferi (ŞNT) ile ilgili açıklama yapan Kaymakam Bilal Yavaş ise, ilçede halen 6 bin civarında ailenin ŞNT yardımlarından faydalandığını hatırlatarak; “Bizler yeşil kartı bulunan vatandaşlarımızın durumlarını inceleyerek, büyük bir kısmına, diğer yardımlardan da faydalanmalarını sağlıyoruz. Bugün 6 bin aile öğrenci yardımı olarak adlandırılan ŞNT yardımı alabiliyorsa, kimse yardım alamadığını ileri süremez. Bu yardımların kesildiği yönündeki söylentiler de tamamen gerçek dışı olup, okula devamsızlığı olan veya ikinci kademeye geçen öğrencilerin yardımları sistem tarafından otomatik olarak kesilmektedir. Bu yardımlar birinci kademe öğrencilerin okullarına düzenli gitmesi halinde yapılmaktadır. Ayrıca, yeşil kartının iptal edildiğini belirten vatandaşlarımıza da şunu belirtmek isterim. Belli bir yaşın üzerinde yeşil kartlar zaten otomatik olarak devreden çıkıyor. Kızların evlenmeleri halinde de aynı uygulama devreye giriyor. Yani şu bilinmelidir ki, yapılan yardımların hiçbiri, sebepsiz bir yere kesilmemekte olup, halkımızın yardımlarının da kasıtlı olarak iptali söz konusu değildir” diyerek, ilçe halkına sürekli kapısının açık olduğunu ve şikayeti veya talepleri bulunanların bir dilekçe yazarak Kaymakamlık makamına gelmeleri halinde, ilgili kuruma yönlendirilerek gerekli yardımların yapılacağını kaydetti. Muş`un Sesi Gazetesi