Anadolu’nun Kapılarını Açan Malazgirt Zaferi’nin 937. Yıl Dönümü dolayısı ile Muş Valisi ve Muş Dağcıları, 4 Bin 58 rakımlı Suphan Dağına Zafer tırmanışı yaparak Malazgirt Zaferininin 937. Yıl Dönümünü kutladılar.

Vali Erdoğan Bektaş ve Muş Dağcıları Malazgirt Zaferini, 4 Bin 58 Rakımlı Suphan Dağına zirve yaparak Zafer Tırmanışını başarı ile tamamladılar. Anadolu’nun Kapılarını açan Malazgirt Zaferi’nin 937. Yıl Dönümü dolayısı ile hafta sonu Muş Valisi Erdoğan Bektaş ve Muş Dağcılar (MUDOSK, Gençlik Spor Kulübü ve Şeker Spor Kulübü sporcuları)’ından oluşan sporcuların katılımı ile 15 saatlik süren tırmanış sonucunda zirveye varan kafile Zafer Tırmanışını büyük bir başarı ile tamamladılar. 4 Bin 58 Rakımlı Suphan Dağı zirvesi için yola çılan Muş Dağcıları (MUDOSK, Gençlik Spor Kulübü ve Şeker Spor Kulübü spor-cuları) ilk olarak Bitlis İli Ahlat ilçesinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı’ya ait anıtları ziyarette bulundular. Selçuklu anıtlarını ziyaret eden Muş Dağcıları Bitlis Adilcevaz ilçesinde konaklayarak gece saatlerinde Muş Valisi Erdoğan Bektaş’ında katılımı ile gece saat 04.30’da Suphan Dağı için zorlu bir yürüyüşe geçtiler. Malazgirt Zaferi için zirve tırmanışı, Vali Erdoğan Bektaş ve yaklaşık 16 sporcunun katılımı ile gerçek-leşti. Zafer Tırmanışını Suphan Dağının 4 Bin 58 rakımlı zirvesine varılması ile zirve defterine Vali Bektaş ve katılımcı sporcular isimlerini yazarak imzaladılar. Suphan Dağı, Zafer Tırmanışını 15 saatlik bir zaman süreci içerisinde tamamlayan Muş Valisi ve Muş Dağcıları Muş’a yeniden döndüler.

“Vali Erdoğan Bektaş, 4 Bin 58 zirvesinde Malazgirt Zaferini Kutladı”
Malazgirt Zaferi’nin 937. Yıl Dönümü dolayısı ile Muş Dağcılarının düzenlediği Zafer Tırmanışına katılan Muş Valisi Erdoğan Bektaş, 15 saatlik tırmanış sonu-cunda üstün performans sağlayan Vali Bektaş, tüm halkın Malazgirt Zaferini mesajlı sözlerde bulunarak kutladı. Suphan Dağının 4 Bin 58 rakımı zirvesinde bulunan zirve defterini imzalayan Vali Bektaş, ilk defa böyle zorlu bir tırmanışı yaptığını ve herkesin bu duyguyu paylaşmasını gerektiğini söyledi. Zirve defterine ismini ve imzasını kaydeden Vali Bektaş, yaptığı açıklamasında “Bu gün 24 Ağustos 2008 Pazar günü Muş ilimizin Dağcı grubu ile 4 Bin 58 rakımlı Suphan Dağı’nın zirve-sindeyiz. Gerçekten bu zirve tırmanışı benim ilk deneyimim. Bu duyguyu tatmak çok güzel bir şey ve herkese tavsiye ederim. Bilindiği gibi bu hafta Malazgirt Zaferi’nin kutlama haftasıdır. Muş Dağcılarımız Malazgirt Zaferini de vesile ederek böyle bir zirve tırmanışını düzenlediler. Gerçekten çok güzel, çok farklı duygular var. Burada bütün Muş’lu dağcılarımıza teşekkür ediyorum. Bütün Milletimizin Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferini yürekten kutluyorum. Herkesi bu duygu ile paylaşmaya davet ediyorum” dedi.

Çağlayan, “Malazgirt Zafer Tırmanışı geleneksel hale gelecek”
Malazgirt Zaferi’nin 937. Yıl Dönümü kutlamaları için Suphan Dağına zirve yapan Muş Dağcılarının bunu geleneksel hale getireceğini belirten Muş Dağcılık İl Temsilcisi, Türkiye Dağcılık Federasyonu Basın ve Mali Kurul Üyesi Mehmet Çağlayan, geleneksel hale getirilecek olan Zafer Tırmanışlarının 2009 yılı Malazgirt Zafer Tırmanışının ise Malazgirt ilçesinden açılacak rota ile olacağını söyledi. Muş Dağcılık İl Temsilcisi Mehmet Çağlayan, “Muş Dağcıları olarak her yıl düzenli olarak birçok faaliyetlerimiz vardır. Her yıl olduğu gibi bu yılda birçok faaliyetlerde bulunduk. Faaliyetlerimizin sürekli olarak devam etmesi ile bu gün burada çok anlamlı bir tırmanışı gerçekleştirdik. Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferinin 937. Yıl Dönümü, biz Muş Dağcıları olarak bu Zaferi her yıl kutlamaktayız. Geleneği bozmadan bu yıl ise düzenlediğimiz Zafer Tırmanışına Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş’ında katılım gösterip bu duyguyu paylaşmasından dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz. Bu zafer bütün Türk Milletinin zaferidir. Hepimizin bu tür faaliyetlere katılması gerekiyor. Zafer Tırmanışını gerçekleştirdiğimiz 4 Bin 58 rakımlı Suphan Dağı zirvesi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Başta Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş, Gençlik Spor İl Müdürü Selim Keleş`e ve Muş Dağcılarımız MUDOSK, Gençlik Spor Kulübü ve Şeker Spor Kulübünün Zafer Tırmanışını başarı ile tamamlamışlardır. Biz sadece bu yıl Zafer Tırmanışı ile yetinmeyeceğiz. Bunu bir gelenek hali-ne getireceğiz. 2009 yılı Malazgirt Zafer tırmanışını yine yapacağız ve geleneksel hale getireceğiz. 2009 yılı Zafer Tırmanış rotamız ise Malazgirt ilçemizden olacak. Katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.