KOSGEB Van Bölge Müdürü Bilal Emre Yörük Malazgirt ilçesinde tarım aletleri için fuar düzenlenebileceğini ifade ederek, pazar araştırma ve ihracatın geliştirilmesi için fuarların etkili olduğunu kaydetti.
Malazgirt’teki tarım aletlerinin bölgedeki ihtiyacı giderebilecek kapasitede olması ve bunların daha iyi pazarlanabilmesi için fuar düzenlemenin daha akılcı bir yol olduğunu kaydeden Yörük, Bizim burada önemli desteklerimizden bir tanesi de pazar araştırma ve ihracatı geliştirme destekleridir. Burada bizim gözlemlediğimiz özellikle Muş’un Malazgirt ilçesinde bir kümelenme oluşmuş. Malum bu kümelenme tarımsal makineler konusunda aslında çok iyi bir yere geldi. Oradaki arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde tek sıkıntının pazar sıkıntısı olduğu gündeme geldi. Bizim çıkartmış olduğumuz sonuç bu arkadaşlarımızı ulusal ve uluslar arası fuarlara götürmekti. En önemli unsurlardan bir tanesi o. Çünkü üretilen malın pazarlanmasının en önemli yollarından bir tanesi tanıtımdır” diye konuştu.
Yörük, “bu konuda da KOSGEB idaresinin Türkiye’de ve yurtdışında açılan fuarlara katılım konusunda belli bir oranda hibe sağlıyoruz. Bu özellikle buradaki imalatı olan işletmeler açısında fuar desteklerinin kullanılması önemli bir yer teşkil ediyor. Tabi burada bu enstrümanları kullanan, fuara iştirak işletmeler Van da dahil olmak üzere çok az bir ölçekte kalıyor. Van’da bir fuar organizasyonu her yıl yapılıyor. Buna benzer fuarların Muş ilinde bir şekilde başlangıcı olabilir. Ayrıca buradaki tarımsal makine sanayinin bu fuarlarla büyük işler yapabilirler. Bizim Pazar araştırma ve ihracatı geliştirme destekleri başlığı altındaki yurt içi ve yurtdışı fuarların desteklenmesi sürecinin iyi kullanılması gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.
 Muş`un Sesi Gazetesi