Malazgirt Zaferi’nin 938. yılı kutlama etkinlikleri için il dışında bastırılan davetiyelerdeki yanlışlıklar işin ne kadar ciddiyetsiz yapıldığını gözler önüne sererken, vatandaşlar Malazgirt’i biz önemsemiyorsak başkası nasıl önemsesin” demekten kendilerini alamadılar.

Bu yıl 938’incisi kutlanacak olan Malazgirt Meydan Muharebesi kutlamalarının yıldönümü için hazırlanan davetiyelerdeki yanlışlıklar tepkilere neden oldu. İmla kuralları, bilgi eksikliği ve yazılım hataları ile dolu olan davetiyelerin il dışında bastırıldığı alınan bilgiler arasında.

Malazgirt Zaferi’nin 938. Yılı kutlama etkinlikleri için hazırlanan davetiyelerdeki yanlışlıklar tarihi zafere ne kadar az önem verildiğini göstermeye yetiyor. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Bakanlar ve birçok üst düzey bürokrata gönderilen davetiyelerdeki yanlışlıklar, ilgilerin 26 Ağustos Zafer Bayramı’na verdikleri önemi gözler önüne seriyor.

Van ilinde bastırılan ve Vali Erdoğan Bektaş imzası taşıyan davetiyede, “Malazgirt Zaferi’nin 938. yılı kutlama etkinliklerine teşriflerinizi arz ederim” yazan davet kısmında “Malazgirt Zaferi” yazılacağına ‘Malazgir’ yazılması dikkatlerden kaçmadı. Yine davetiyenin arka kapağında yer alan Sultan Alparslan’ın doğum ve ölüm tarihini belirten yazıdaki yanlışlık işin ciddiyetsizliğini iyice gözler önüne seriyor. Davetiyenin arka sayfasına Sultan Alparslan’ın doğum ve ölüm tarihlerini yazdıran ilgililerin Malazgirt Kaymakamlığının resmi internet sitesindeki Sultan Alparslan’ın hayatı ile ilgili bölümü incelemekten dahi aciz olduklarını gösteriyor.

Sultan Alparslan’ın, davetiyenin arka kapağında 1030 yazılı olan doğum tarihi Malazgirt İlçe Kaymakamlığı resmi sitesinde 1029 olarak gösteriliyor. Davetiyedeki eksiklikler bununla da bitmiyor. Son olarak davetiyelerin içine bırakılarak dağıtıldığı zarfların üzerindeki yazım hatası görenleri çileden çıkaracak türden. ‘Malazgirt Zaferi’ olarak yazılması gereken zarfların üstüne “Malazgirt Zafer’nin” yazılması ciddiyetsizliğin ne boyutta olduğunu gözler önüne seriyor.

ŞİMDİ SORUYORUZ
Türklere Anadolu’nun kapısını açan Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü kutlamalarına kendimizi önem vermediğimiz halde başkasının önemsemesini nasıl bekleyebiliriz? Ciddiyetten uzak, baştan savurma olarak hazırlanan davetiyelerdeki yanlışlıkların hesabını kim verecek? Devletin üst düzey yöneticilerine gönderilen bu davetiyelerdeki tarihi hatanın izahatını kim, nasıl yapacak? Muş`un Sesi Gazetesi