Tokat’ın Reşadiye ilçesi Sazak köyü yakınlarında devriye görevi yapan jandarma ekipleri pusuya düşürüldü. Askerler ile teröristler arasında çıkan çatışmada ikisi Muş’lu 7 asker şehit oldu, 3 asker de yaralandı.

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde devriye görevi yaparken pusuya düşürülen askerlerden 7’si şehit oldu. Şehit olan askerler arasında iki de Muş’lu asker de bulunuyor.

Şehit askerlerden Yakup Mutlu’nun ailesinin, Bulanık ilçesine bağlı Örenkent köyünde ikamet ettiği, Ferit Demir’in ailesinin ise İstanbul’da ikamet ettiği bildirildi. Şehit Asker Ferit Demir’in Malazgirt İlçesi Erence Köyü Nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.

Şehit Erlerin Cenazelerinin yarın Muş’a getirilmesi bekleniyor.

Çatışmada yaralanan askerler Reşadiye Devlet Hastanesi’ne getirildi. Bölgede yoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin düştüğü, bu nedenle operasyonun güçlükle yürütüldüğü belirtildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hain pusu ile ilgili bir açıklama yaptı. Gül açıklamasında: “Tokat’ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırıda askerlerimizin şehit olmasından büyük üzüntü duydum. Birlik ve beraberliğimize, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamına yönelen bu hain saldırıyı şiddetle telin ediyorum. Ülkemizin her tür terör eylemine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini ve bu saldırıların hiç bir zaman amacına ulaşamayacağını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Vatanını canından üstün tutan, bu uğurda şehit olan kahraman askerlerimiz milletimizin gönlünde sonsuza kadar yaşayacaktır. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Şehit Askerlerin Kimlikleri
Reşadiye ilçesine bağlı Sazak köyü yakınlarda teröristlerce pusuya düşürülen askerlerden uzman çavuş Harun Arslanbey (Adana) ile erler Onur Bozdemir (Adıyaman), Kemal Pide (Ordu), Ferit Demir (Muş), Yakup Mutlu (Muş), Cengiz Sarıbaş (Giresun) ve Fatih Yonca’nın (Hatay) şehit olduğu öğrenildi.
Saldırıda Uzman Çavuş Yusuf Öztürk ile erler Emrah Mandıralı ve Arif Temel’in yaralandığı belirtildi.
Yaralı askerlerden uzman çavuş Öztürk ile Mandıralı’nın Niksar Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığı kaydedildi. Muş`un Sesi Gazetesi