Muş’un Malazgirt ilçesinde geçtiğimiz yıl kapatılan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), geçici süreliğine şube açarak ürün almaya başladı.

Hasat mevsiminin başlamasıyla çiftçilerin gözü TMO şubesini aradı. Ancak TMO yerine tüccarlarla karşılaşan Malazgirtli çiftçiler borçları nedeniyle ürünlerini tüccarlara düşük fiyata satmak durumunda kalmıştı. Bunun üzerine yapılan girişimler sonucu Malazgirt’te geçici de olsa TMO şubesi açıldı. TMO şubesinin açılışıyla birlikte çiftçiler tüccarların elinden kurtulup ürünlerini uygun fiyatlarla TMO şubesine satmaya başladılar. TMO şubesinin önünde uzun kuyrukların oluşması çiftçinin TMO’ya ne kadar ihtiyaç duyduğunu gösterir nitelikteydi.

TMO’nun şube açmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Şirin Ulaş isimli çiftçi; “TMO açılmasaydı eğer tek çare olarak ürünlerimizi değerinden daha ucuza satmak zorunda kalacaktık. Şimdi ise artık gönül rahatlığıyla ürünlerimizi değerinde bir fiyatla satacağız. Ayrıca devlet her ton başına çiftçiye TMO’ya ürününü sattığı için 50 TL’lik doğrudan destek de verecek. Hem ürünümüz ucuza gitmeyecek hem de ton başına doğrudan destek alacağız” dedi.

Cezmi Cengiz isimli çiftçi ise; “150 ton arpa ve 520 ton buğdayımı TMO’ya sattım. Daha önce ürünüme Malazgirt’teki tüccarlar 490 ile 510 lira arasında fiyat biçerken TMO ürünüme 550 lira değer biçti. Bu durumda eğer TMO Malazgirt’te açılmasaydı zararımın ne denli büyük olacağını düşünün. Açılması bizim için büyük bir mutluluk oldu. Alın terimiz ucuza gitmedi. Fırsatçıların elinden kurtulduğumuz için çok mutluyuz” diye konuştu. Topkan Haber Ajansı