Malazgirt İlçesi’nin Yolgözler Köyü’nde 6 kişinin ölümü ve 11 kişinin yaralandığı kan davası barışla noktalandı. Kur’an-ı Kerim’in altından geçerek yemin eden taraflar, 4 yıldan beri devam eden kan davasını sonlandırdı.

Malazgirt İlçesi’nin Yolgözler Köyü’nde Fisi Aşireti’ne mensup Aslan, Demir ve Karataş aileleri arasında arazi anlaşmazlığı sebebiyle başlayan kan davası Malazgirt’in Kümbet Camisi’nde düzenlenen törenle noktalandı. Düzenlenen barış törenine Muş Valisi İbrahim Özçimen, Muş Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Ertaş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Eyüp Bölük, AK Parti Muş Milletvekilleri Sebahattin Yıldız ve Medeni Yılmaz ile vatandaşlar katıldı.

Barış töreninde İl Müftüsü Ali Melek’in, kin, nefret ve düşmanlığın İslamiyet’te yerinin olmadığını belirten konuşmasının ardından taraflar, Kur’an-ı Kerim’in altından geçerek yemin etti. Barışın sağlanmasında çaba sarf eden Sadil Güleryüz isimli vatandaşın, yemin esnasında aile mensuplarının sırtına vurarak, “Eğer hainlik edersen Kur’an-ı Kerim seni çarpsın” diyerek, taraflardan yeminlerine sadık kalmalarını istedi. Camide yapılan yemin törenin ardından aile mensupları Malazgirt Kültür Merkezi’nde protokol üyeleri ile bir araya geldi. Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Vali İbrahim Özçimen, kan davası gütmenin büyük yanlışlardan olduğunu söyledi. Aile büyükleri ile bir araya gelerek onların birbirlerine sarılmalarını sağlayan Vali Özçimen, göreve başladığı günden beri on tane kan davasının barışla sonuçlandırıldığını kaydetti. Taraflar daha sonra Malazgirt Oteli’nde birlikte yemek yedikten sonra dağıldı.

 NULL