Malazgirt Feyzi Akkaya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri İtalya’dan döndüler. Leonardo Da Vinci Avrupa Biriliği Eğitim ve Gençlik Programı kapsamında Avrupa ülkelerine giden öğrenciler “ Meslek ve Teknik Okullardaki Ağ Kurulumu ve Güvenliği Eğitimi Konusunda deneyimlerinin arttırılması” konulu proje kapsamında gittikleri Avrupa ülkelerinden döndüler. 

Konu ile ilgili Feyzi Akkaya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi idaresinin yaptığı açılamada; 21 Mart 2010 tarihinde İtalya’nın Venedik kentinin Bibone bölgesine hem okul gezisi ve okullardaki bilgisayar laboratuarındaki gelişmeleri incelemek hem de kültürler arası etkileşim için gittik. Okul ziyaretleri ve o okuldaki bilgisayar laboratuarını inceleme imkanımız oldu. Öğrencilerimiz bu konularda gerek meslek öğretmenlerinin verdiği bilgiler ışığında gerekse uygulama alanlarında yaptıkları incelemelerde bilgi sahibi oldular. Aynı zamanda tanıştıkları öğretmen ve öğrenciler ile de güzel, seviyeli ve dost hane bir iletişim içinde oldular. Hatta okullarda çeşitli aktivitelere katıldılar. Mesela Portogruaro da ki “Leonardo Da Vinci” okulunda bisiklet turuna katıldılar. Öğrenciler için hem zevkli hem de eğlenceli oldu. Ayrıca dikkatimizi de çeken farklı bir noktada insanların yaptıkları işleri zevkle yapmaları oldu. Teknolojiyi en son şekliyle olmasa bile en yakından takip etmeleri Eğitim sistemleri hakkında da bilgi verdiler. Meslek teknik okullarda meslek derslerinin modüllerle işlediklerini modül bittikten sonra uygulama tarzı bir sınav yaptıklarını anlattılar. Her öğrenci için ayrı çalışma alanına (metal teknolojisi bölümü, bilgisayar bölümü) sahip olduğunu gördük. Böylelikle her öğrenci kendisine verilen işi zamanında kolay ve rahat bir şekilde yapmaktadır. Geri dönüşüme de okul içinde çok önem vermektedirler” denildi.
KÜLTÜREL GEZİLER YAPILDI

Açıklamada; “Kültürel gezi olarak Slovenya’nın başkenti Lübjyana, İtalya’nın Milano, Venedik, Trieste gibi şehirlerini görme imkânını bulduğunu söyleyen öğrenciler; “Buralarda tarihi dokuları korudukları ve zarar vermediklerini gördük. Ayrıca insanların kurallara harfiyen uyduklarına şahit olduk. Geri dönüşüme çevre içinde önem veriyorlar.  Bizler farklı yerler görmek ve farklı kültürleri tanımak inceleme ve yorumlama imkânı bulduk. Bizim kişisel ve sosyal gelişimimize olumlu katkılar sağladı. Kendi yaşadığımız yerlerle karşılaştırma imkânı da bulduk. Gezdiğimiz yerleri çevreyi inceleyerek yeni bilgiler edindik.  Örneğin güneş enerjisiyle çalışan trafik ışıkları. Bir diğer amacımızda farklı kültürlere sahip bireylerin birbirini tanımasını, kültürler arası diyalogların gelişmesini, ön yargıların yok olmasını sağlayarak, dünya barışına katkıda bulunmaktı bunu da başardığımıza inanıyoruz” ifadelerine yer verildi. Muş Ovası Gazetesi