Muş İl Genel Meclisi haziran ayı ikinci toplantısı büyük tartışmalara neden oldu. Meclis gündemine getirilen arsa satışlarına yönelik yerinde söz hakkı isteyen Demokrat Toplum Partisi (DTP) Malazgirt İl Genel Meclis Üyesi Celal Öztürk, meclisin kara para aklama bankasına benzediğini iddia etmesi gergin anların yaşanmasına neden oldu.

2008 yılı yatırım programı haziran ayı ikinci toplantısını yapan İl Genel Meclisi, gündemin 2’nci maddesi olan Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait arsaların satışı tepkilere neden oldu. Arsa satışları üzerine söz hakkı alan Meclis üyeleri kendi görüşlerini belirtti.

Gündem maddesi üzerine söz hakkı alarak yerinde arsa satışları ile ilgili açıklamalarda bulunan DTP Malazgirt Üyesi Celal Öztürk, meclisi kara para aklama bankasına benzetmesi meclis üyeleri arasında büyük tartışmalara neden oldu.

Öztürk, arsa satışları üzerinde daha önce komisyonların çalıştırıldığını ve çalışan komisyonlarda arsaların bedelinin altında istendiğini iddia etti.

Yapılan açıklamaların sonunda konuşmasını toparlaması istenen İl Genel Meclis Üyesi Celal Öztürk, son sözlerini meclisin kara para aklama bankası olarak nitelendirildiğini söyleyerek tamamladı.

Söylenen son sözlerin ardından meclis karıştı. Kara para aklama bankasına benzetilme iddiası AK Parti Grup Başkanı Haşim Yılmaz tarafından meclise hakaret olarak nitelendirildi. Yılmaz, İl Genel Meclisi’nin hizmet için var olduğunu ve mecliste görev yapanların ise halkın hür iradesi ile seçildiklerini belirtti. Yılmaz, meclise bu sözlerin yakışmadığını ve hiç kimsenin bu sözleri kabul etmeyeceğini söyledi.

İl Genel Meclis Katibi Nizamettin Karakaya da söz alarak kürsüde yaptığı konuşmada, “Bu sözler hakkımda söylense ses çıkarırsam namerdim. Öyle bir durum varsa ispat etmeyende namerttir. Böyle bir şey bu güne kadar yaşanmamış ve yaşanmasına meclis izin vermemişse bu kabul edilemez. Burada iftira etmeye kimsenin hakkı yoktur. Benim şahsıma küfür ve hakaret edebilirsiniz ama meclise asla edemezsiniz.” şeklinde konuştu.

Mecliste gergin anların yaşanmasından sonra DTP Grup salonunda basın açıklaması yapan DTP Grup Başkanı Abdulbaki Alp, arsaların üzerindeki işgallerin kaldırılmadan satışına karşı olduklarını belirterek, daha önce de işgal edilen arsaların satışında yaşanan sıkıntıların tekrarlanmamasını istediklerini söyledi.

DTP Grup Başkanı Alp, “Bizim burada ret oyunu kullanmamızın sebebi, İl Özel İdaresi’ne ait arsaların işgal ediliyor olmasıdır. Sayın valimizin gidişinden ve gelişinden yararlanan belediye ve şahıslar İl Özel İdaresi’nin arsalarını işgal ediyor. Bir arsanın işgali bitmeden o arsa satılmaz ve biz bunun için arsaların satılmasına karşıyız. Arsa işgal edildi ve satışa çıkarıldı ama satılamadı. Arkadaşımız o lafı bunun üstüne söyledi. Bir meclis başkanının bu arsayı vermeye yetkisi var mıdır?. Belediye fidanlıkta bulunan arsamızı işgal etmiştir. Biz o arsayı Orman Fidanlık Müdürlüğünden satın aldık. İşgal edilen bir arsa satılamaz. Belediye bu arsayı işgal etmiştir.” dedi.

Öte yandan İl Genel Meclis Başkanı Necmettin Yıldız ise arsanın Bakanlık tarafından verildiğini ifade ederek, Bakanlığın yüzde 60 yeşil alan çalışmasının yapılması için Muş Belediyesi’ne yetki verdiğini ve İl Özel İdaresinin bu konuyla alakasının olmadığını söyledi. Cihan Haber Ajansı