Skip to main content

İki günde 8 elektrik trafosu yandı

Muş Haber Fotoğrafı

TEDAŞ Muş Müessese Müdürü Murat Karagüzel, etkili olan kış mevsimi sebebiyle kaçak kullanım oranında artış yaşandığını ve bu sebeple enerji hatlarında aşırı yüklenmelerden kaynaklanan arızalanmaların meydana geldiğini söyledi.

Makamında kaçak enerji kullanımı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan TEDAŞ Muş Müessese Müdürü Murat Karagüzel, kaçak arama tarama faaliyetlerinin kesintisiz sürdürüldüğünü söyledi. 2008 yılı içerisinde il genelinde 755 kaçak elektrik kullanan abonenin tespit edildiğini ve yasal işlemlerin başlatıldığını söyleyen Karagüzel, “2008 yılı içerisinde yapılan kontrollerde yaklaşık olarak 12 milyon kilovat saat kaçak elektrik tahakkuku yaptık. Kaçak enerji kullandığını tespit ettiğimiz 755 abone hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Kaçak elektrik kullandığı için ceza alan ve şu anda da cezaevinde bulunan aboneler var. Kaçak elektrik kullanımı sadece kişiye zarar vermiyor. Kaçak kullanan ve kullanmayan herkese yani toplumun geneline zarar veriyor. Kaçak elektrik kullanıldığı sürece, kaçaktan kaynaklanan birim fiyat artışı sürecektir. Şunu herkesin çok iyi bilmesi gerekir ki kaçak elektrik kullananların yükünü kaçak elektrik kullanmayanlar da çekmektedir. TEDAŞ’ın aldığı tedbirlerle ve polisiye tedbirlerle çözülecek bir sorun değildir. Çünkü bundan toplumun tamamı etkilenmektedir. Dolayısı ile toplumun bu konuda duyarlı olması gerekmektedir. Toplumun her kesiminin buna engel olması gerekir. Vatandaşımızın kaçak elektrik kullananları ihbar etmesini bekliyoruz. Biz kaçak elektrik kullanımının önüne geçilmesi için tüm gayretimizi sarf etmekteyiz. Kaçak kullananlar elektriği ölçüsüz olarak kullanıp büyük bir zarara sebep oluyor” dedi.

İki Günde 8 Trafo Yandı

Kaçak enerjinin ciddi zararlara yol açtığını kaydeden Karagüzel, “Kullanılan kaçak elektrik sebebiyle trafolarımız ve panolarımız sürekli yanıyor. Kablolar ve iletgenler, trafolar kullanılan elektriğe göre düzenlenip kurulur. Ancak kaçak kullanımı sebebiyle tesisatlara aşırı yüklenme olduğu zaman arızalar oluşuyor ve yanmalar meydana geliyor. Kaçak kullanımı dolayısı ile milli ekonomiye zarar vermekte, iş gücü kaybına sebep olmakta ve büyük zararlara yol açmaktadır. Bu sebeple kaçak elektrik kullanmayan dürüst vatandaşlarımızın da elektriksiz kalabilmektedir. Bulanık ve Malazgirt ilçelerimizde son iki gün içerisinde 8 tane trafomuz yandı. İki gün içerisinde bu trafo yanmaları sebebiyle yaklaşık olarak 200 bin TL bir zararımız söz konusudur. Bu zarar toplumun her kesiminin cebinden çıkıyor. Bizde kaçak kullanımına karşılık çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kaçak elektrik kullandığını tespit ettiğimiz bir vatandaşın sicili bozuluyor. Devlet memuru olamıyor, bir derneğe, partiye üye olamıyor. Ayrıca bu suç yüz kızartıcı suç olduğundan ötürü sicil affına da girmiyor” diye konuştu.

 Topkan Haber Ajansı

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri