Malazgirt İlçesi’nin Yurtseven Köyü’nde 80 yıldır yaşanan içme suyu sıkıntısı, KÖYDES Projesi çalışmaları kapsamında sona erdi. Su sıkıntısı sebebiyle gençlerin evlenemediği köyde, içme suyu şebekesinin açılışı törenle yapıldı.

30 hane ve 500 nüfuslu Yurseven Köyü içme suyuna kavuştu. Köy meydanında düzenlenen içme suyu şebekesinin açılış törenine Muş Valisi İbrahim Özçimen, AK Parti Muş milletvekilleri Sebahattin Yıldız ve Medeni Yılmaz, Malazgirt Kaymakamı Gökay Özkan, kurum amirleri ve köylüler katıldı.

Tören sırasında Türk bayraklarıyla çeşme başında toplanan köylü kadınlar, sırtlarında su taşımaktan ve soğuk havalarda çeşme başında çamaşır yıkamaktan kurtulmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

Vali Özçimen, KÖYDES Projesi ile yıllardır susuzluk çeken onlarca köyün içme suyuna kavuşturulduğunu belirterek, özellikle kadınların çektiği çilenin bittiğini ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın KÖYDES Projesi ile susuz ve yolsuz köy kalmayacağı talimatını hatırlatan Vali Özçimen, “2006 yılı içerisinde büyük bir mesafe kat edilen içme suyu çalışmalarına 2007 yılı içerisinde de devam edilecektir. Ancak KÖYDES programı kapsamında bu defa yol atağı başlatılacaktır. Artık yolsuz köyümüz değil, asfaltsız köyümüz kalmayacak. Çalışmalarımız hızla sürdürülecektir. İçme suyu çalışmaları çerçevesinde yıllardan beri su taşıyan ve büyük çileler yaşayan köylü kadınlarımız şebekeli içme suyuyla rahata kavuşuyor. Evlerine çamaşır ve bulaşık makineleri alıp teknoloji sayesinde işlerini kolaylaştırıyorlar artık” dedi.

AK Parti Muş milletvekilleri Sebahattin Yıldız ve Medeni Yılmaz, hükümetin yaptığı çalışmalara değinerek, köylü vatandaşların yıllardan beri hayalini çektikleri hizmetlere kavuşturulduğunu belirttiler. Köy sakinlerinden Alican Gül de, köylerindeki su sıkıntısı sebebiyle gençlerin evlenemediğini söyleyerek, “Köyümüzdeki genç kızlar su taşımaktan bıktıkları için başka köylere gelin olmak istiyorlardı. Başka köylerden de bizim köye gelin verilmiyordu. Köyümüze şebekeli içme suyu döşenmesi en çok gençleri sevindirdi. Bundan sonra artık gençler rahatlıkla evlenebilecekler” diye konuştu.

 NULL