Malazgirt`te aralarında kan davası bulunan 2 aşiret mensupları Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanı ile ilçenin ileri gelenlerinin de katıldığı bir yemekle barıştırıldılar. Beypınar köyünde yaşayan Şadi ve Mamki aşiretleri arasında 3 yıl önce başlayan ve Şadi aşiretinden Çetin ile Kerem Yığan isimli şahısların ölümü ile sonuçlanan kan davası barışla noktalandı. Aşiret mensupları, Muş Valisi Erdoğan Bektaş, İlçe Kaymakam Bilal Yavaş, İlçe Belediye Başkan Vekili Ahmet Yağcı’nın da aralarında bulunduğu 400 kişinin katıldığı bir törenle barıştırıldı. İlçe merkezinde bulunan Kümbet Camii de düzenlenen barış töreninde cami imanı ve ilçenin ileri gelenleri tarafından havadan tutulan Kur’an-ı Kerim’in altında tek tek geçen aşiret mensupları bir birlerine sarılarak barıştılar.

Daha sonra Malazgirt Oteli’nde düzenlenen barış yemeğine katılan Muş Valisi Erdoğan Bektaş, barışın kalıcı olmasını diledi. Vali Bektaş, köyün yeniden yapılandırılması için valilik olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Burada bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Bilal Yavaş ise iki aile arasında yaşanan kan davasın son bulmasının sevindirici bir olay olduğunu ifade etti. İlçede kavgalı olan diğer ailelere de örnek olmasını dilediğini kaydeden Yavaş, barışın sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Yaklaşık üç yıl önce her iki aşiret arasında meydana gelen kavgada Şadi aşiretine mensup olan Çetin ve Kerem Yığan isimli şahıslar hayatlarını kaybetmiş, Mamki aşiretinde ise Hamit Göçen, olayın zanlı olarak yakalanarak tutuklanmıştı.