Bitlis Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, Muş’un Yukarı Çarşı mevkiinde bulunan ve şehrin önemli tarihi eserlerden biri olan Yıldızlı Han’ın mülkiyetinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne verilmesi halinde restore edileceği söyledi.

Tarihi eserlerin korunması gerektiğini ifade eden Bitlis Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, Yıldızlı Han’ın özel mülk olmasından dolayı restore etmelerinin mümkün olmayacağını söyledi. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda açıklama yapan Erarı, resmi kurumların talip olduğu özel mülklerin değerinin fahiş bir şekilde arttırıldığını söyleyerek, “Yıldızlı Han’ın mülkiyeti bir vatandaş ait. Özel mülk olduğu için restore etmemiz mümkün değil. Mülk sahibi uygun bir bedele Yıldızlı Han’ı bize devrederse restorasyon çalışmasını yaparız. Zaten Yıldızlı Han fazla büyük değil, proje ve restorasyon çalışmasını 2008 yılında yapıp bitirebiliriz. Orası tarihi eserdir ve korumamız lazım. Heba olmasından yana değiliz” dedi.

1307 yılında Miralay Seyfi Bey tarafından Selçuklu mimarisine uygun olarak yaptırılan Yıldızlı Han’dan günümüze sadece görkemli dış cephesi kalmış durumda. Alt katı kesme taştan üst katı kerpiçten yaptırılan ve 613 metrekare üzerine kurulu bulunan tarihi hanın geçmişte ticarethanelere ev sahipliği yaptığı ve otel olarak kullanıldığı belirtildi. Her iki katında 52 dükkan bulunan hanın birinci katında emanethaneler, kuyumcular, manifaturacılar, bakırcılar ve gümüşçüler çalışırken, üst katının ise otel olarak kullanıldığı belirtilen Yıldızlı Han’ın, İpekolu güzergahında bulunan Erzurum-Muş-Bitlis güzergahı takip edilerek yapıldığı ve günümüze kadar ulaştığı bildirildi. NULL