Skip to main content

Sönmez`in fotoğraflarına büyük ilgi

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’un yetiştirdiği fotoğraf sanatçısı Adem Sönmez’in çektiği binlerce fotoğraflar her kesimden ilgi görüyor.
1975 yılından beri fotoğraf sanatı ile uğraşan ve Muş’a ait binlerce resmi arşivinde bulunduran Adem Sönmez, ilin tanıtımına büyük ölçüde katkıda bulunuyor. Muş’ta yaşam ve doğa konulu binlerce resim ile sergiler açan ve sanatseverlerle buluşan Sönmez, şehrin yıllar öncesine ait fotoğraflarını da arşivinde bulunduruyor. Muş’un 35 yıl öncesine göre kat ettiği mesafeyi ve gelişmeyi fotoğraflarla belgeleyen Sönmez, çok sevdiği fotoğraf sanatı ile Muş’un geçmişini sürekli kalıcı tutup yaşatmaktan yana olduğunu belirtiyor.

Muş ile ilgili her türlü resmin arşivinde bulunduğunu ve Muş’un yıllar öncesindeki halinin unutulmaması gerektiğini kaydeden Sönmez, “Uzun yıllardır fotoğraf sanatı ile uğraşıyorum. Muş başta olmak üzere çevre illerde de yaşam ve doğa konulu çok sayıda fotoğraf çalışmam var. Yaklaşık kırk yıllık bir süre zarfında çok ciddi bir arşive ulaştım. Şu anda Muş’un yıllar öncesinden kalan resimleri görünce adeta o yıllara gitmiş gibi oluyorum. Ben kesinlikle hiçbir resmi çöpe atmam. Bir resim ne kadar kötü olursa olsun veya öylesine çekilmiş bir resim dahi olsa kesinlikle saklarım. Bu düşüncelerle yıllardan beri yaptığım fotoğraf arşivi ile Muş’un adeta dünü ve bugünü belgelenmiş duruma geldi” dedi.

Muş’un tanıtımı ile ilgili olarak yaptığı işin çok önemli olduğuna inandığını söyleyen Sönmez, “Mesela yıllar önce Cumhuriyet caddesinin çekilmiş bir resmi ile bugünkü hali arasında çok büyük fark vardır. Yıllar önceki şehrin bir genel görünümü ile bugünkü genel görünüm resmi çok farklıdır. Yıllar önce gelişmemiş teknoloji ile bu resimleri çekip saklamak ve bugünlere ulaşmasını sağlamak Muş için çok yararlıdır. Muş’un tanıtımı ve geçmişini yaşatmak açısından bu resimlerin çok değerli olduğuna inanıyorum” dedi.

Muş Lalesi’ni görüntülemek için Elazığ’dan gelen Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Cem Aydın ve beraberindekiler, çekimlerden önce Adem Sönmez’in fotoğraf arşivini incelediler. Sönmez’in çektiği fotoğraflara hayran kaldıklarını belirten Cem Aydın, büyük iller hariç daha önce böyle geniş bir fotoğraf arşivi görmediklerini söyledi. Muş Lalesi’nin ününü duydukları için dört kişilik ekiple birlikte Muş’a geldiklerini söyleyen Aydın; “Muş Lalesi’nin namını bilmeyen yok. Biz de Fırat Üniversitesi’nden dört kişilik bir ekiple Muş Lalesi’ni görüntülemek için geldik. Çekimlerden önce fotoğraf sanatçısı Adem Sönmez’den yardım almak ve fotoğraf arşivine bakmak için kendisini ziyaret ettik. Fotoğraf arşivi beklediğimizden daha büyük ve güzeldi. Büyükşehirler hariç bu kadar geniş bir fotoğraf arşivine denk gelmek mümkün değil. Sönmez, hem Muş’un hem de çevre illerin fotoğraflarını çekip tanıtımda önemli bir rol üstlenmiş” diye konuştu.

 Muş`un Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri