Skip to main content

Şarkın Renkleri 48 eserle açıldı

Muş Haber Fotoğrafı

İki gün boyunca açık kalacak olan Şarkın Renkleri´ adlı resim sergisi dün açıldı.

Muş Alparslan Üniversitesi merkez yerleşkedeki fakültelerin girişinde kurulan serginin açılışına Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Belediye Başkan Vekili Fevzi Köse, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, üniversite yönetici ve idari personelleri, sergide çalışmaları yer alan İslam Sanatları Öğretim Görevlisi Selahattin Aslan, Yardımcı Doçent Doktor Hüseyin Öznuruer ve Abdulkadir Öznurer ile öğrenciler katıldı. Sergi açılışı öncesi bir açılış konuşması yapan Muş Alparslan Üniversitesi İslam Sanatları Öğretim Görevlisi Selahattin Aslan, 2 gün açık kalacak sergide Türk-İslam sanatları ile özgün çalışmaların işlendiği resimlerin yer aldığını belirtti. Aslan, tüm katılımcılara teşekkür etti.  

Rektör Polat Gelişmeleri Aktardı Aslan´ın ardından kürsüye gelen Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, sözlerine şöyle başladı: Değerli arkadaşlar Muş Alparslan Üniversitesi olarak kültür sanat ve spor bu üç alanda özellikle biz gelişmek istediğimizi her zaman beyan ediyoruz. Ankara´daki toplantıda Kalkınma Bakanlığı´nda yapılan geniş katılımlı toplantıda Muş Alparslan Üniversitesi´nin bu üç alanda özellik gelişmek istediğini beyan ettik. Bundan sonra açılacak yeni bölümlerimizin, yeni programlarımızın da genel olarak bu alanlar üzerinde açılacağını söyledik.   Bunun Arkasında Büyük Bir Emek Var BESYO, fitness salonu, yüzme havuzu gibi birçok yatırımla ilgili son gelişmeleri de aktaran Rektör Polat: Hepinizin bilgisi var.

BESYO ilgili daha önce bir talebimiz olmuştu, zannediyorum bir iki hafta içerisinde Beden Eğitim Spor Yüksek Okulumuzda açılacak. Çeşitli yatırımlarımız var. Arkadaşlarımız kapalı spor salonumuzu gidip her arkadaşımızın görmesini arzu ediyorum. İnşallah önümüzdeki haftadan itibaren hem fitness salonumuz hem yüzme havuzumuz orada faaliyete de geçecek. Bunun yanı sıra burada özellikle Selahattin hocamız, Ercan hocamız onların çok büyük gayretleriyle biz çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Bu sene o kadar ok faaliyet yaptık ki artık biraz faaliyetler neredeyse hocalarımızı, arkadaşlarımızı, öğrencilerimizi belki birazda bıktırdık.

Fakat biz bunları yapmaya devam edeceğiz. Çünkü üniversite bunlarla ancak var olabilir, sesini ancak böyle duyurabilir. Dolayısıyla bu etkinliklerimiz inşallah artarak devam edecektir. Dolayısıyla bizler herhangi bir şey gördüğümüzde basit bir tablo olarak değerlendirmeyelim. Bunun arkasında büyük bir emek var. Ama her şeyden önce Cenabı Hakkın verdiği bir yetenek var. Allahü Teâlâ herkesi yetenek veriyor.

Önemli olan bu yeteneklerin doğru zamanda keşfedilmesi, açığa çıkartılmasıdır. İnşallah ülkemizde bu anlamda da büyük çalışmalar var. İlkokulda, ortaöğretimde, lisede artık yeteneklere göre insanlar sınıflandırılıyor. Spor liselerimiz var, sanat liselerimiz var, sosyal bilimler liselerimiz var. Artık Türkiye´de insanlar sadece malumatfuruş öğrenciler olarak yetiştirilmiyor. Aynı zamanda yeteneklerinin ön plana çıkartıldığı donanımlı insanlar olarak yetiştiriliyor. Bu tür faaliyetlerin buna katkı sunacağına inanıyorum şeklinde konuştu. Rektör Polat´ın konuşmasının ardından kurdele kesimiyle serginin açılışı gerçekleştirildi.

Rektör Polat ve beraberindeki katılımcılar sergiyi gezerek eser sahiplerinden çalışmaların içeriğiyle ilgili bilgi aldılar. Sergiye anaokulu öğrencileri ile çok sayıda üniversite öğrencisi de ilgi gösterdi. Sergi katılımcılarına çeşitli ikramlarda bulunuldu. Sergide ayrıca Muş Alparslan Üniversitesi İslam Tarihi Öğretim Görevlisi Ercihan Ülger´in ney dinletisi katılımcıları mest etti.  

Türk-İslam Sanatı ve Mitoloji Bir Arada Sergiyle ilgili bir açıklamada bulunan Muş Alparslan Üniversitesi İslam Sanatları Öğretim Görevlisi Selahattin Aslan, Türk-İslam sanatı ile mitolojik, kendine özgü çalışmaların bir arada bulunduğu serginin 2 gün süreyle açık kalacağını söyledi. Sergide 48 eserin yer aldığını ifade eden Aslan: Şarkın Renkleri resim sergimiz bendeniz ve Erzincan Üniversitesi Resim Ana Sanat Dalı Başkanı Sayın Yardımcı Doçent Doktor Hüseyin Öznuruer ve aynı şekilde kendisi gibi sanatçı olan kardeşi Abdulkadir Öznurer´in katılımıyla yaklaşık olarak 48 eserle sergimizi açmış bulunmaktayız.

Sergimiz 2 gün sürecektir. Sergimizdeki eserlerin bir kısmı Türk-İslam sanatları eserleri, bir kısmı da özgün yağlı boya çalışmalarıdır. Sergide bulunan 20 eser bana aittir. Şarkın Renkleri adını verdiğimiz serginin amacı; şarkın renklerini, değerlerini, sanatsal açıları ve renkleri ön plana çıkarmaktır. Sergide özellikle ana sanat dalındaki arkadaşlarımız Doğu´daki eski mitolojik olayları canlandırmışlardır.

Bendeniz de İslam sanatları alanında tezhip, ebru, hat ve minyatür sanatında 20 eserim vardır. Genellikle bu eserler ebru ana sanat dalında ve özgün çalışmalarda oluşuyor. Tezhiplerimiz klasik Osmanlı tezhiplerinden oluşmaktadır ifadelerini kullandı. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri