Skip to main content

Sağlıklı yaşam engelsiz üreme adlı tiyatro sahnelendi

Muş Haber Fotoğrafı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2014-2015 özel tiyatroların programı kapsamında finanse edilen ve Muş Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından yürütülen Sağlıklı Yaşam Engelsiz Üreme adlı tiyatro oyunu, Damla Sanat ve Kültür Merkezi Derneği oyuncuları tarafından Muş Kültür Merkezinde sahnelendi.

Düzenlenen tiyatro etkinliğine Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti Muş Milletvekili Adayları Mehmet Emin Şimşek, Abdülselam Er, Halis Saltık, AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hayrettin Çetin, gecenin düzenlenmesine destek veren AK Parti Belde Belediye Başkanları, KOSGEB İl Müdürü Kenan Mergen, TEMA Vakfı Muş İl Başkanı İhsan Aytemiş, geceye sponsor olan firma yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Etkinlik, gecenin düzenlenmesine destek veren Belediye Başkanı Feyat Asyanın konuşmasıyla başladı. Asya konuşmasında: Engelli olmak hiçbir zaman bir uzuv eksiği sahibi olmak değildir.

Engelleri aşmamak büyük bir engeldir. 2002 yılında hükümetimizin başlatmış olduğu Sosyal Devlet anlayışını hakim kılmak adına engellisi, yaşlısı, çocuğu, kadınıyla toplumun bütün katmanlarına sahip çıkma politikası yaygınlaştıktan sonra Allaha hamd ediyoruz ki sivil toplum örgütlerinin bu tür güzel çalışmalarına katılmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 10-16 Mayıs tarihleri arası, 156 ülkede Dünya Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır. Peygamber Efendimiz, bundan 1400 küsür yıl önce tam 13 kere devlet yönetimini iki gözü görmeyen sahabeye bırakmıştır. Dünya Engelliler Haftası etkinliğini kültürümüzden alıyoruz ve 1400 küsür yıl önce Peygamber Efendimizden bunu örnek almış bulunuyoruz. Dolayısıyla bu etkinlikler de sizinle buluşmaya, bir araya gelmeye vesile oluyor. İki engelliler derneğimizi ziyaret ettik. Dün de engelliler okulumuzun etkinliğine katıldık. Bugünde bu etkinliğe katılmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz dedi.

Asya konuşmasında, engelliler için belediye olarak yapacakları çalışmalara da değindi. Asya bu kapsamda, Engelliler Parkının adını değiştirip orada veya başka bir yerde engelliler için bir irtibat merkezi oluşturacaklarını belirtti. Engelli basketbol takımlarına da destek vereceklerini açıklayan Asya, engelli vatandaşlar için su faturalarında yüzde 50 oranında indirim uygulamakta olduklarını sözlerine ekledi. Asyanın ardından bir konuşma da AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün yaptı. Ergün konuşmasında: Her insan bir engelli adayıdır. Onun için biz onlara çok yakın ilgi göstermeliyiz. Ben il başkanı olmadan önce de Bedri Başkan ve derneğiyle çok ilgileniyordum. İl başkanı olduktan sonra da irtibatımız devam etti.

AK Parti İl Başkanlığı olarak engelli irtibat birimi oluşturuyoruz. Orada bir engelli arkadaşımız sürekli oturacak ve onların sorunlarını beraber çözeceğiz. Hükümetimiz engelli vatandaşlara ve ailelerine her ay belirli bir maaş ödemesi yapıyor. İnşallah bunların iyileştirilmesi noktasında bizler de Bedri başkanımla birlikte yine görüşeceğiz dedi. DSKM Oyuncuları sahne aldı Yapılan konuşmaların ardından Sağlıklı Yaşam ve Engelsiz Üreme adlı oyun sahnelendi.

Damla Sanat ve Kültür Merkezi oyuncuları tarafından sahnelenen oyunda, akraba evliliği ve yanlış bilinen tedavi yöntemleri sonucu ortaya çıkan engellilik durumları anlatıldı. Genç oyuncuların sergilediği performans, kimi saman seyircileri güldürürken kimi zaman hüzünlendirdi. Toplumumuzun acı bir gerçeğinin sergilendiği oyun sonunda oyuncular büyük alkış aldı.

Tiyatro gösteriminin ardından geceye destek veren Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti Muş Milletvekili Adayları ve sponsor firma yetkililerine plaket takdimi yapıldı. Etkinlik sonunda görüşlerini aldığımız Muş Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bedir Korkmaz, dernek olarak yeni engellerin oluşmaması için böyle bir tiyatro organizasyonu yaptıklarını belirtti. Korkmaz konuşmasında: Bugün gerçekleştirilen etkinliğimizle vermek istediğimiz mesajla ilgili ilçe ve köy okullarında çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bu konuyla ilgili erken yaşta evliliğin önüne geçilmesi, akraba evliliklerinin önlenmesi ve çok eşliliğin engellenmesi amacıyla böyle bir tiyatro etkinliği düzenledik. İnşallah amacımıza ulaşmışızdır. Sizlerinde gördüğü gibi katılım gayet yoğun oldu. Bu nedenle çok sevinçliyiz.

Kültür ve Turizm Bakanlığına vermiş oldukları destekten dolayı çok teşekkür ederiz ifadelerini kullandı. Geceye katılan görme engelli Cengiz Ay ise bu geceyi düzenleyen dernek üyelerine ve Bedri Korkmaza teşekkür ettiğini belirterek: Bu geceki amaç insanların bu konuda duyarlı olmasıydı.

Engeller daha fazla çoğalmasın diye ve engellerin önüne geçmek için bir faaliyet gerçekleştirildi. Akraba evliliğinin, erken yaşta evliliğinin önüne geçilmesi için böyle bir organizasyon düzenlendi. İlla akraba evliliği yapıldı diye çocuklar engelli doğacak değildir ancak sağlık kuruluşlarına giderek bunun önlemi alınmalıdır ifadelerini kullandı. Damla Sanat ve Kültür Merkezi Derneği üyelerinden olan Ayhan Eray da bu oyunu 2006 yılından bu yana sahnelemekte olduklarını belirterek bu gecenin amacına ulaşmış olmasını dilediğini ifade etti. Eray ayrıca engelin bedende değil, akılda olduğunu vurguladı.

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri