Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı bilgilendirildi ve kanser taraması yapıldı

Muş Sağlık Müdürlüğü tarafından 4 Şubat Dünya Kanser Günü münasebetiyle ‘Erken Teşhisle Hayat Kurtar’ mottosuyla stant ve sergi açıldı.
Devlet Hastanesi girişinde kurulan stantta, kanser hastalığını yenen vatandaşların mesajlarının yer aldığı fotoğraflar sergilenirken, vatandaşlara da kanser hastalığı hakkında bilgilendirme yapıldı. Standı gezen Vali Avni Çakır, kanser hastalığında erken teşhisin önemine değindi. Kanser hastalığında en büyük tedavinin erken teşhis olduğunu ifade eden Vali Çakır, “Bu anlamda ilimizde sağlık ordumuz yoğun bir mesai içerisinde. İnsanlarımıza farkındalığı göstermeye çalışıyoruz, onların bilinçlenmesini sağlamaya gayret ediyoruz. Özellikle kadınlarımıza yoğun bir meme kanseri taraması uyguluyoruz. Bugün de hem kanserle daha önce mücadele etmiş ve onu yenmiş hastaların bu konuda dünyaya, insanlığa vermiş olduğu mesajları görmek, hem de açılan standımızı gezdik” dedi.

Kanserle mücadelede 2024 yılında çok yoğun çalışmalarının olacağını belirten Vali Çakır, bu konuda basının da desteğini çok önemsediklerini kaydetti. Çakır şöyle konuştu, “Amacımız Muş’ta her haneye girerek tarama potasındaki hastalarımızın tamamını kontrolden geçirmek istiyoruz. Sağlık birimlerimiz gece-gündüz vatandaşlarımızın taleplerini karşılık vermek için çaba gösteriyor. Sağlık ordumuza başarılar diliyorum.”

Muş’taki sağlık çalışmalarına da değinen Çakır şu ifadeleri kullandı, “Muş’ta şu an 445 yataklı bir devlet hastanemiz mevcut, ikinci devlet hastanemizin yapımına da devam ediliyor. Orası eğitim araştırma hastanesi olacak. Bizim ana branşlarda ciddi bir hekim açığımız kalmadı. Sağlık kuruluşlarımızın verdikleri hizmet, komşu illerimizle kıyasladığımız zaman ne Bitlis’in Muş’tan, ne Muş’un Bingöl’den çok fazla ileri veya geriliği yok. Yapılan başarılı çalışmaların vatandaşlarımıza duyurulmasında bir eksiklik var. Son dönemde Muş’la alakalı çok pozitif haberler görüyorsunuz. Allah’a şükür Muş Devlet Hastanesi hem yönetici kadrosuyla, hem hekim kadrosuyla, hem teknik imkanlarıyla bölgedeki hastanelerden geri kalan tarafı yok. Burada branşı olmayan bölümlerdeki hastalarımızı sevk ediyoruz, bizde branşı olan bölümlerdeki hastalarımızın tedavi önceliğini burada yapacağız. Bu konuda çok güzel çalışmalarımız var. Muş’ta tedavi imkanı olan hiçbir hastayı dışarıya göndermeye sıcak bakmıyoruz. Öncelikle buradaki imkanlarımız sonuna kadar kullanılacak, ondan sonra hekim zaruri görürse dışarıya sevki gerçekleştirilir.”

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mehmet Kabak ise, açtıkları stantta hastalara kanser taraması yaptıklarını ve kanser hastalığına karşı bilgilendirme çalışması yaptıklarını söyledi. “Erken Teşhisle Hayat Kurtar” mottosuyla stant ve sergi açtıklarını hatırlatan Mehmet Kabak, “Şu anda Muş’ta 2023 yılı içerisinde bin 800’e yakın meme kanseri taraması, 2 bin 500’e yakın servis için HBV taraması, 3 bin 800 vatandaşımıza da kolorektal taraması yapıldı. Şu an Muş’ta 143 kanser hastamız var ve bunları onkoloji uzmanımız tarafından takip edilip tetkik ve tedavisi devam ediyor” ifadelerini kullandı.Vali Çakır ve beraberindekiler daha sonra Devlet Hastanesi’nde kemoterapi tedavisi hastalarını ziyaret etti.Programa Belediye Başkanı Feyat Asya, Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Salih Sezgin, Devlet Hastanesi Başhekimi Acil Tıp Uzmanı Dr. Ömer Başer katıldı.