İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında program düzenlendi. Kültür Merkezinde düzenlenen program, turizmin bölgesel ve ulusal ekonomiye katkısı ve Muşun turizm potansiyeli konularını içeren slayt gösterisinin sunumuyla başladı.

Programda konuşan Vali Vedat Büyükersoy, kentte özellikle Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma eserlerin ve tabiat güzelliklerinin görülmeye değer olduğunu söyledi. Kentin yapısı bakımında her koşulda turist ağırlamaya imkan sağladığını belirten Büyükersoy, özellikle Hamurpet Gölünün Abant Gölünden bir farkının olmadığını ancak bugüne kadar turizme kazandırılmadığını ifade etti.

Hamurpet Gölünü turizme kazandırmak için gayret göstereceklerini kaydeden Büyükersoy, kentin turizm değerlerinden birinin de Malazgirt olduğunu dile getirdi. Malazgirtin en az Çanakkale kadar kıymetli ve değerli olduğunu anlatan Büyükersoy, şöyle konuştu: Eğer Malazgirt olmasaydı, bugün Çanakkale Zaferinin kutlamalarını da yapamazdık. Hepimiz biliyoruz ki Malazgirt yeterince anlaşılamamıştır. Malazgirtin bir Çanakkale kadar turist çektiğini söylemek mümkün değil. Nasıl Türkiyenin her yerinden, her ilinden Çanakkaleye öğrenciler götürülüyor ve o mekanlar tanıtılıyorsa Malazgirtin de aynı şekilde tanıtılmasını talep edeceğiz. Çünkü Malazgirt, Kürtün, Türkün, bütün İslam unsurlarının, Anadolu topraklarına geldiği yerdir. Bu ülkenin, bu coğrafyanın tapusunun alındığı yerdir. Bu mekanın bütün gençler tarafından bilinmesi, tanıtılması, bu ülkenin birlik, beraberlik ve mutluluğu için çok önemlidir dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin ise turizm sektörünün dinamik yapısıyla, ülkelerin gelişmesinde, kalkınmasında, itici bir güç olduğunu ifade etti. Hızla değişen dünyanın hızlı gelişen sektörlerinden olan turizmin, artık sosyal ve kültürel etkilerinin yanı sıra ülkelerin ekonomik sorunlarına çözüm sağlayan, kalkınmanın en önemli unsurlarından bir olduğuna dikkat çeken Çetin, Birçok il turizm yatırımlarıyla ekonomik sorunlarının önemli bir kısmını çözmekteyken, ilimiz bu imkandan mahrum bırakılmamalıdır. Son yıllarda restorasyon, tanıtım, yerel ve ulusal etkinlere katılım konusunda belirgin bir çaba gösterilmesine rağmen bunun yeterli olmadığı anlaşılmakta dedi.

Etkinlikte ev hanımlarının yaptığı yöresel yemekler yarıştırıldı. Yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri davetlilerce verildi. Ardından seslendirilen Kürtçe ve Türkçe şarkılarla katılımcılara keyifli anlar yaşadı. Program düzenlenen fotoğraf sergisinin gezilmesi ve kadınlar tarafından ağaç dikimiyle son buldu. Programa, Vali Büyükersoyun eşi Zehra Kadriye Büyükersoy, Belediye Başkan Yardımcısı Tarık Mirze, Emniyet Müdürü Faik Aksu, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Muş Ovası Gazetesi