Muş’ta 20 yıldır personel eksikliği sebebiyle kapalı olan sağlık evi açılmayı bekliyor. Korkut ilçesi Altınova beldesi Yolgözler köyünde yıllardan beri kapalı olan ve çürümeye terk edilen sağlık evinin hizmete açılmamasına vatandaşlar tepki gösterdi. Vatandaşlar sağlık evinin 20 yıldır kapalı olduğunu söyleyerek, binanın çürümeye terk edilmemesi ve bir an evvel hizmete açılmasını beklediklerini dile getirdiler.

Sağlık hizmetinden faydalanamadıklarını söyleyen Yolgözler Köyü Muhtarı Abdurezzak Telek, 150 hane ve bin 400 nüfuslu köyde sağlık evinin yıllardan beri kapalı kalmasının büyük bir eksiklik olduğunu ifade etti. Telek, defalarca müracaatta bulanmalarına rağmen sağlık evinin hizmete açılmadığını belirterek, “Bizim köyümüzde sağlık tesisi var ama hizmet yok. Yıllardan beri biz bir iğne için kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalıyoruz. Yaz mevsiminde ulaşım rahat ama kış mevsiminde ulaşım sıkıntısına katlanıp bir iğne için şehre gitmek kolay değil. Biz biran evvel köyümüzdeki sağlık evinin açılmasını istiyoruz” dedi.

Muş Sağlık Müdürü Dr. Kenan Akpolat ise, il genelindeki sağlık ocakları ve sağlık evlerinin büyük bir bölümünün hizmete girmiş durumda olduğunu söyledi. Akpolat, “Sözleşmeli personel uygulaması ile sağlık alanında önemli bir mesafe kat edildi. Bu kapsamda henüz açılamayan birkaç tane sağlık evini de kısa süre içerisinde hizmete açmayı planlıyoruz. Hedefimiz il genelinde hiçbir sağlık evinin kapalı kalmamasıdır” şeklinde konuştu. NULL