Muş’un Korkut İlçesi’nde amcalarının kızlarıyla evlenen Halis ve Mübarek Bilgin isimli amca çocuklarının 8 çocuğunun sağır ve dilsiz olduğu belirtildi. Amcalarının kızlarıyla evlenen Halis Bilgin’in (56) 5 ve Mübarek Bilgin’in (35) 3 çocuğu sağır ve dilsiz olarak dünyaya geldi. Amcasının kızı Sakine Bilgin ile evlenen Halis Bilgin’in ilk çocukları, sağır ve dilsiz olarak dünyaya geldi. Halis Bilgin’in daha sonra sırasıyla biri sağlıklı biri engelli olmak üzere dünyaya gelen 10 çocuğundan 5 tanesinin sağır ve dilsiz olduğu belirtildi. En büyük oğlu Edip Bilgin’i kendisi gibi engelli olan Alev Özen ile evlendirdiğini ve ailesinde özürlü sayısının 6’ya yükseldiğini söyleyen Halis Bilgin, akraba evliliğinin yanlış olduğunu belirtti.


Halis Bilgin, akraba evliliği sonucu çocuklarının engelli olarak dünyaya geldiğini öğrendikten sonra akraba evliliği yapmaktan pişmanlık duyduğunu ifade ederek, çocukları Edip (29), Nurcan (26), Sevcan (23), Emrah (18) ve Mesut’un (9) tamamen konuşamadığını vurguladı.
Mübarek Bilgin’in de amcasının kızı Caize Bilgin ile evliliğinden dünyaya gelen 3 çocuğunun sağır ve dilsiz olduğu kaydedildi. Mübarek Bilgin, dünyaya gelen çocukları Hacer (8), Elif (6) ve Umut’u (4) sürekli olarak Ankara’ya tedaviye götürdüğünü belirterek, takılan cihazlarla duymaya başladıklarını söyledi. Muş’ta engelliler için bir okul açılmasını istediklerini anlatan Mübarek Bilgin, “Engelli çocukların eğitimsiz ve kendi kaderlerine terk edilmiş bir şekilde kalmamaları gerekir” diye konuştu.

NULL