Korkut Yatılı İlköğretim Bölge Okulu mezunları ve öğretmenleri 22 yıl aradan sonra bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadılar. Korkut YİBO’dan mezun olan öğrenciler ile görev yapmış idareci ve öğrencileri buluşturup tanıştırmak, kaynaştırmak ve birbirleriyle olan diyaloglarını artırmak amacıyla “I. Geleneksel Pilav Günü” yapıldı.

10 Temmuz 2010 Cumartesi günü Korkut Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda bir araya gelen okulda 1964 yılından bu yana okulda görev yapan öğretmenler ve öğrenciler duygusal bir atmosfer içinde eski günleri yad ettiler.

Korkut YİBO’da ağırlanan öğretmenler ve öğrenciler gönüllerince iki gün geçirerek birbirleriyle geçmişi anma fırsatı buldular.

Korkut YİBO mezunları ve öğretmenleri iki gün boyunca yaşadıkları mekân, derslik ve binaları gezerek, okulun yemekhanesinde yemek yiyerek, yatakhanesinde yatarak anılarını adeta yeniden canlandırdılar.

Okulun eski Tarih Öğretmenlerinden Atilla Yılmaz Korkut YİBO’da olmak birçok güzelliğin dahası insan sıcağı bir atmosferin zemini olduğunu belirterek, bir öğretmen olarak en anlamlı yıllarını Korkut YİBO’da yaşadığını söyledi. Yılmaz: “Korkut YİBO’da olmak eminim birçok güzelliğin dahası insan sıcağı bir atmosferin zeminiydi. Orada çalışmış olmak ya da okumuş olmak büyük bir şanstı bence. Bir öğretmen olarak en anlamlı yıllarımı burada yaşadım. Çalıştığımız yıllarda çok başarılı insanlar yetişmiş olmasının mutluluğunu yaşıyorum. İstedik ki; o başarılı yılların öğretmen, öğrenci ve çalışanları bir platformda buluşabilsin. Anılarını ve deneyimlerini paylaşabilsinler. Ulaşabildiğimiz eski ve yeni mezun öğrencilerimize emektar öğretmenlerimizle bunu paylaştık ve bugün burada bir araya geldik. Emektar Öğretmenlerimiz ve 22 yıl önce burada mezun olan öğrencilerimiz okulu gezerek hem anılarını tazelediler hem de okuldaki değişim ve gelişimi yerinde gördüler. Bu etkinliğin kendi aramızda geleneksel olarak daha çok katılımla devam etmesini de kararlaştırdık. Bu bizim için tarif edilemez bir mutluluk oldu. Aradan geçen yılların ardından burada kucaklaşarak hasret gidermek ise ayrı bir mutluluktur” dedi.

Mezunlar buluşmanın ilk gününde yerel sanatçıların eşliğinde halay çekerek doyasıya eğlendiler. İkinci günde Mezunların şeref defterine anı, duygu ve düşüncelerini yazmalarıyla program son buldu.

 Muş`un Sesi Gazetesi