Korkut İlçe Kaymakamı Sultan Doğru, kış mevsiminde ulaşımı zor olan köylerdeki hamile bayanların tespitini yaptırarak, doğum tarihlinden en az bir hafta önce il veya ilçe merkezine gitmeleri konusunda uyarılarda bulunuyor.

Kaymakam Sultan Doğru, beraberindeki sağlık ekipleriyle birlikte kış mevsiminde ulaşımı güçlükle sağlanan köy ve mezraları dolaşarak, kış aylarında doğum yapacak bayanları tespit edip, uyarılarda bulunuyor. 2004 yılında Korkut İlçesi’nin İçboğaz Köyü’ne bağlı Alidino Mezrası’nda kanamalı bir doğum hastasının 16 saatlik zorlu bir çalışma sonrasında kurtaran Korkut Kaymakamlığı, ikinci kez aynı olayla karşılaşmamak için tedbirli davranıyor. Kaymakamlık, köylerdeki doğum hastalarını tespit edilerek, kış mevsimi için şimdiden önlemler alınıyor.

Beraberindeki sağlık ekipleriyle birlikte İçboğaz Köyü’ne bağlı Alidino Mezrası’nda incelemelerde bulunan Kaymakam Sultan Doğru, köylü kadınlarla bir araya gelerek uyarılarda bulundu. 15 hane ve 220 nüfuslu Alidino Mezrası’nda 2 tane hamile bayanın bulunduğunu ve bunlardan bir tanesinin doğumunun kış mevsimine denk geldiğini belirten Kaymakam Sultan Doğru, kar yağmadan önce gerekli tedbirlerin alınmasını önerdi. Korkut’un en uzak yerleşim birimlerinden biri olan Alidino Mezrası’nın ilçe merkezine 50 kilometre uzakta olduğunu ifade eden Doğru, dağlık bir arazi yapısı olması sebebiyle ulaşımının kış mevsiminde güçlükle sağlandığını kaydetti. Kış için hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatan Sultan Doğru, “Önceki yıl yolu kapalı olan Alidino Mezrası’ndan bir doğum hastasını güçlükle hastaneye ulaştırdık. Sivil Savunma Müdürlüğü, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ve güvenlik güçleri saatler süren bir çalışma sonlarında köye ulaşıp hastayı kurtardılar. Kış mevsiminde doğu bölgelerinde ulaşım alanında bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sebeple biz ulaşım sıkıntısı yaşanabilecek köylerdeki hamile bayanlarımızı önceden tespit edip, doğum tarihlerinden önce il veya ilçe merkezlerine gelmeleri konusunda uyarıyoruz ve yardıma ihtiyaçları olması halinde de bize müracaat etmelerini tembihliyoruz. Önceki yıl yaşanan zorlu hasta kurtarma operasyonunun bir daha yaşanmaması için hazırlıklı olmak istiyoruz” dedi.

7 aylık hamile olan Yasemin Çekcan ile konuşup tedbirli olmasını söyleyen Kaymakam Doğru, ilk çocuğunu dünyaya getirecek olan Yasemin Çekcan’ı ve yakınlarını uyarıp, kesinlikle doğumdan en az bir hafta önce mezradan çıkmaları gerektiğini belirtti. Kaymakam Sultan Doğru’nun köylerini ziyaretinin ardından kesinlikle bir hafta önceden il veya ilçe merkezine gideceklerini ifade eden bayanlar, “Biz önceki yıllarda kızakla hastaneye ulaştırılan arkadaşlarımızı gördük. Çok zor şartlarda hastaneye gittiler. Biz de aynı durumu yaşamak ve kızakla hastaneye gitmek istemiyoruz” diye konuştu. Kortuk İlçesi’nde 2004 yılında 16 saat süren zorlu bir kurtarma operasyonunun ardından Muş’a ulaştırılan ve ölü bir bebek dünyaya getiren Saime Kurtoğlu, bir daha o günü yaşamak istemediğini söyledi. Kaymakam Sultan Doğru ile sohbet eden Saime Kurtoğlu, tüm bayanlara uyarılarda bulunarak doğum tarihinden önce sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini söyledi. Zorlu bir çalışmanın ardından kurtarılan Saime Kurtoğlu ile bir süre sohbet eden Kaymakam Sultan Doğru, “Sen çok zorluklar çektin. Kızakla hastaneye ulaştırıldın ve ölü bir bebeğin oldu. Ama yaşadıkların sana ders olmuştur, umarım. Bundan sonra hamile olursan doğumundan önce hastaneye gitmeyi ihmal etmezsin” diye konuştu.

 NULL