Öğrencilerin kitap okuma alışkanlığını kazanması ile sosyal ve kültürel alanlarda gelişmelerini sağlamak için Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kitap okuma yarışması düzenleniyor

Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçedeki öğrencilerin kitap okuma alışkanlığını kazanması için farklı bir uygulama başlattı. Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.

Korkutun Geleceği Kitapla Gelecek sloganıyla başlatılan yarışmada amaç; öğrencilere kitap okumayı sevdirerek kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, öğrencilerin sosyal ve kültürel yönden gelişimlerine katkı sağlayarak onların hem konuşma hem de okuma becerilerini geliştirmek, okuduğunu anlayan, anladığını ise yorumlayıp eleştirebilen bir nesil yetişmesine katkıda bulunmaktır.

Yapılacak bu yarışma için, Korkut ilçesinde görev yapan Türkçe öğretmenlerinden oluşan beş kişilik bir komisyon, Türk ve Dünya Edebiyatın seçkin eserlerinden dört kitap belirlediler. Yarışma kapsamında ilçedeki tüm okullar öncelikle kendi içlerinde bir yarışma düzenleyip 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda birincileri belirleyecekler. Ardından belirlenen bu öğrenciler, ilçedeki diğer okullarla yarışacaklar. Dereceye giren öğrenciler, Milli Eğitim Müdürlüğümüzce ödüllendirilecektir.

Korkutun geleceği kitapla gelecek sloganıyla belirlenen yarışmayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Korkut Milli Eğitim Müdürü Caner Budak şunları söyledi: Bir toplumun ayakta kalabilmesi, okuyan, okuduğunu anlayan nesiller yetiştirmesiyle doğru orantılıdır. İşte bizler de okumanın bir toplumu ayakta tutan en elzem uğraşlardan biri olduğunu bildiğimiz için, ilçemiz çapında böyle bir yarışma düzenlemeye karar verdik ve slogan olarak da Korkutun Geleceği Kitapla Gelecek ifadesini belirledik. Okumanın ne denli önemli bir uğraş olduğunu anlamak için Kuran-ı Kerimin ilk inen ayetine bakmamız yeterlidir aslında. Oku! der ilk inen ayette Allah. Bu ayet bize açık bir şekilde göstermektedir ki okumak her şeyin başıdır.

 

Muş Manşet Gazetesi