Korkut İlçe Kaymakamı Ali Edip Budan 2008 yılı çalışma raporunu açıkladı. KÖYDES Projesi kapsamında yapılan çalışmaları anlatan Budan, “İçme Suları 2 adet içme suyu projesi: bin 151 kişi, II. Kat Asfalt Yol Yapımı 21,7 kilometre: 14 bin 577 kişi, Stabilize Yol Yapımı 28,0 kilometre: 3 bin 593 kişi, Sanat yapıları Menfez yapımı: bin 904 kişi ve Toplam: 21 bin 225 insan içme suyundan, yol, sanat ve menfez yapılarından yararlanmaktadır” dedi.

Korkut Kaymakamı Ali Edip Budan Faaliyet Raporu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “İki Köye İçme Suyu Yapımı Projesi 14.535 metre Kazı ve Temiz Su Borusu Döşenmesi, beş Köy Yolunun ll. Kat Asfalt Yapımı Projesi 21.700 kilometre, 30 Adet Menfez Yapımı ve 4 Adet Köprü Tahkimatı İle Büz Menfez Alımı. İçme Suyu Yapımı Projeleri; Proje Sayısı: 2, Yedipınar köyü 1 adet yeni tesis, Taşlıca köyü 1 adet tesis geliştirme ve bakım-onarım, Yedipınar ve Taşlıca köylerinin içme suyu projeleri tamamlanmış olup, bu projelerden 1.148 Kişi yararlanmaktadır. II. Kat asfalt yapımı projeleri; Birliğimize üye olan Pınarüstü, Tanköy, Kümbet-İçboğaz ile Kapılı-Güneyik ve Konakdüzü Köyleri arası II. Kat asfalt yapımı projeleri bitmiştir. 2008 yılında KÖYDES Kapsamında II. Kat asfalt yol yapımı toplam 21,7 kilometredir. Ayrıca Bu projeden 8.734 kişi yararlanmaktadır. Altyapı Ve Menfez Köprü Yapım Projeleri; Korkut İlçesine bağlı; Kaval, Doğular, Südöndü, Çakırlı, Çınarardı, Çalaplı, Taşlıca, Durucak, Değirmitaş Köylerinin 27 Adet menfez ve 3 Adet köprü tahkimatların yapım projelerden 1.904 kişi yararlanmaktadır. Bu çalışmalar 2008 KÖYDES kapsamında projesi altyapı yatırımları kapsamında yapılmıştır. 2008 Yılında KÖYDES Kapsamında Yapılan Projelerden Yararlanan Nüfus Sayısı; İçme Suları 2 adet içme suyu projesi: bin 151 kişi, II. Kat Asfalt Yol Yapımı 21,7 kilometre: 14 bin 577 kişi, Stabilize Yol Yapımı 28,0 kilometre: 3 bin 593 kişi, Sanat yapıları Menfez yapımı: 1.904 kişi ve Toplam: 21 bin 225 insan içme suyundan, yol, sanat ve menfez yapılarından yararlanmaktadır. Stabilize Yol Yapımı Projeleri; Korkut İlçesine bağlı Yolgözler, Onevler, Yünören, İçbogaz Alidino, Durucak, Değirmitaş ve Konakdüzü İçboğaz arası köylerin yol stabilizesi yapımı 28,0 kilometredir. Bu projeden 3.519 kişi yararlanmaktadır. Bu çalışmalar 2008 İl Özel İdaresi projesi altyapı yatırımları kapsamında yapılmıştır.

İlçeye bağlı köy ilköğretim okullarının yeni yapı ve fiziki durumunu iyileştirme amacıyla, Birliğimizce yapılan faaliyetler şunlardır; Korkut İlçesine bağlı Çınarardı Çakırlı Mezrasında 2.Derslik, 1 Lojman, Wc ve Depo yapım İşi, Korkut İlçesi YİBO Lojmanları Misafirhane ve Çevre Düzenlenmesi, Yapım İşi, Korkut Köylere Hizmet Götürme Birliğin yaptırdığı İçboğaz Köyü İlk Öğretim Okulu Demir Giriş Kapısı ve Taşlıca Köyü İlk Öğretim Okulu’nun İhata Duvarı Korkut İlçe İçme suyunun Drenaj, İsale Hattı, Vantuz ve İnşaat Yapım İşi, Korkut İlçe Entegre Devlet Hastanesi İhata Duvarı, Çevre Düzenlenmesi, Tıbbi Atık Deposu, Sondaj ve İnşaat Yapım İşi yapılmıştır. İçme suları için toplam 14.535 metre kazı yapılmış ve 14.360 metre temiz su borusu döşenmiş olup 175 metre çelik boru döşenmiştir 1 adet 100 m3 içme su deposu ve 1.adet 30.m3 depo yapılmıştır. 2008 yılı çalışma sezonunda KÖYDES programına alınan alt yapı hizmetleri, sosyo-kültürel ve ekonomik hizmetlerin yukarıda da belirtildiği gibi yapılması hedeflenen çalışmalar başarıyla sonuçlandırılmıştır. Bunlardan KÖYDES kapsamında 2 köye şebekeli sistem içme suyu götürülmüş olup içme suyu kapsamında 14.535 metre kazı yapılarak, aynı miktarda temiz su borusu döşenmiş, yine bu kapsamda 2 adet içme suyu deposu yapılmıştır. İçme suları çalışmalarından toplam bin 151 kişi faydalanmıştır. KÖYDES kapsamında olan 5 köyün 2’nci kat asfalt çalışmasında toplam 21,7 km yol asfaltlanmış olup, bu çalışmalardan 14 bin 577 kişi faydalanmaktadır. Ayrıca 30 kutu menfez ve 4 tane köprü tahkimatı büz menfez alımı yapılmıştır. KÖYDES kapsamında olan 28.0 kilometrelik 7 köyün stabilize yol yapımı İl Özel İdaresi ve KÖYDES proje altyapı çalışmaları kapsamında yapılmış olup bu çalışmalardan 3 bin 593 kişi faydalanmıştır. Ayrıca İl Özel İdaresi tarafından Birliğimize aktarılan ödenekle Okullarımızın fiziki durumu iyileştirilmiş, İlçemiz Kamu Kurumlarının ihtiyaç talepleri karşılanmış, Birliğimize bağlı köylerin sosyo- kültürel hizmet talepleri giderilmiştir” dedi.

 Günaydın Muş Gazetesi