Skip to main content

Katı atık tesisi Korkut’ta kuruluyor

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Belediyesi, 2016 yılı Ekim ayı meclis toplantısı yapıldı. Muş Belediyesinde Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Asya, Eylül ayı içerisinde yapılan çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Mevsim şartlarından dolayı çalışmaların hızlandırıldığını kaydeden Başkan Asya, kış mevsiminde vatandaşların sorun yaşamaması için yapımı devam eden çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Karşıyaka bölgesindeki çalışmaların tamamlama aşamasına geldiğini belirten Başkan Asya, Karşıyaka mevkiindeki alt yapı çalışmaları tamamlandı. Ekiplerimiz üst yapı çalışmalarını da bitirme aşamasına geldi. İhtiyaca cevap vermeyen köprünün yenilenmesi için çalışmalarımızı başlattık. Köprünün yapımı tamamlandı. Söz konusu yoldaki dolgu ve düzenleme çalışmalarını bir hafta içerisinde tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. Yine o güzergahtaki yeni yol açma çalışmalarımız ile Karni Deresi Rekreasyon projemiz de devam ediyor dedi.

SSK Caddesindeki çalışmalarda da sona gelindiğini kaydeden Başkan Asya, Yol söküm çalışmamızın ardından alt yapı döşemelerine başladık. Vedaşın elektrik döşemeleri bitmek üzere. Hemen ardından biz üst yapı döşemelerimize başlayacağız. İnşallah kısa bir sürede bu yolu da vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Taşo bölgesindeki eksikliklerin birçoğunu giderdik. Yaptığımız çalışmalar sonucunda mezarlık bölgesinde artık sorun yaşanmıyor. Bu bizi çok mutlu etti. Recep Tayyip Erdoğan Bulvarındaki genişletme çalışmasının tamamlanması ile söz konusu bölgenin çehresi tamamen değişmiş olacak. Bununla beraber genel olarak yol bakım ve onarım çalışmalarımız devam ediyor ifadelerini kullandı.

Başkan Asya, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: Muratpaşa Mahallesindeki Eski sebze ve meyve hali ile Sunay Mahallesindeki Eski Semt Pazarının yerine bilgi evleri yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde temellerini attığımız projelerimizin inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bununla beraber Eski Hükümet Konağının restorasyon çalışması tamamlandı. Bir ay içerisinde tamamen kullanıma başlanacak. Kent genelinde park ve bahçe alanlarında ciddi çalışmalarımız oldu. Projelendirdiğimiz yeşil alanlar haricinde atıl durumdaki yerleri de değerlendiriyoruz. İl Müftülüğü hizmet binası ile Lale Camii arasındaki alanı da bu şekilde kullanarak Vali Feridun Gültekin Parkını kurduk. Vatandaşlarımızın dinlenebileceği ve iyi vakit geçirebileceği alanlar oluşturmak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. 29 Eylül tarihinde kanalizasyon, içme suyu ve yağmur suyu yapım işinin ihalesi yenilendi. Temennimiz bu ihalenin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasıdır. Alt yapı sorununu ortadan kaldırmak için halkımıza söz verdik. Dolayısıyla kış mevsiminde ihale sürecinin tamamlanmasını ve ilkbahar mevsimi ile ilk kazmanın vurulmasını umuyoruz. Bayraklı tepedeki çevre düzen plan değişikliğimiz onaylandı. O bölgedeki 300 hektarlık alanın imara açılması ile ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Şehirlerarası terminal projemizin ihale sürecini tamamladık. Yüklenici firmaya iş teslimi yapılarak çalışmalara başlandı. İçme suyu ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanımıza talebimizi sunduk. 2018 yılı programına alınan projenin 2017 yılına alınması için gerekli çalışmanın yapılacağı söyledi. Katı Atık Bertaraf tesisi ile ilgili belli bir mesafe kat ettik. Yeni tesisin kurulması için Kümbette 550 dönümlük arazi tahsis edildi. Ancak bu süre içerisinde çöplerin eski sistemle depolanmaması için çalışma başlattık. Bitlis Katı Atık tesisinde elektrik üretimine geçildiğinden haliyle çöp ihtiyaçları oluyor. Biz kendi tesisimizi kurana kadar çöplerin oraya taşınması için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Sıkıştırma ve taşıma araçlarımızı önümüzdeki günlerde teslim alacağız. Allahın izniyle bu çalışmamızla vahşi depolamadan kurtulmuş olacağız. Bu duygularla Ekim ayı meclis toplantımızda alınacak kararların özelde ilimizin, genelde bölgemizin ve ülkemizin hayrına vesile olmasını dilerim.

Başkan Asyanın konuşmasının ardından, toplantıya katılan vatandaşlar istek ve şikâyetlerini dile getirdi. Toplantı, meclise havale edilen evrakların görüşülmesi ile devam etti.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri