Kadın Çiftçiler Korkut ilçe Tarım Müdürlüğünde yarışmalara hazırlanıyor. Tarım Bakanlığı tarafından bu yıl 6’ıncını düzenlenen Kadın Çiftçiler yarışmasında Muş, Türkiye finalinde ev sahipliği yapacak. Tarım İl Müdürlüğü tarafından Muş’ta düzenlenen Kadın Çiftçiler yarışmasında İl birincisi olan Korkut ilçesi, bölge yarışması ve Türkiye finalinde ilimizi temsil edecek. Korkut ilçe kadın çiftçileri Tarım Müdürlüğüne bağlı Veteriner hekimler tarafından Korkut ilçe Tarım Müdürlüğünde yarışmalara hazırlanıyor. Geçen yıl 5. düzenlenen Kadın Çiftçiler yarışmasında Türkiye birincisi olan Muş’lu Kadın Çiftçiler, bu yılda yine birinciliği alma yönünde iddialı olduklarını belirttiler. Korkut İlçe Tarım Müdürlüğünde veteriner hekimler tarafından yarışmalara hazırlanan Sedar Kılıç ile Dilan Oğuz, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri mesai bitimine kadar eğitiliyor. Korkut İlçe Kadın Çiftçilerden Sedar Kılıç ve Dilan Oğuz Tarım ve Hayvancılık, Ev Ekonomisi, Çocuk Bakımı ve Beslenme, Gıda ve Kooperatif konularıyla bilgilendiriliyor.

“Türkiye birinciliğini alacaklarına dair söz verdiler”

Bu yıl yine Türkiye birinciliğini alma yönünde iddialı olduğunu söyleyen Dilan Oğuz, Bölge ve Türkiye Finaline gündüz Tarım Müdürlüğünde akşam ise evde çalıştıklarını söyledi. Kadın Çiftçi Oğuz, “geçen yıl tarım bakanlığı tarafından 5. düzenlenen Kadın Çiftçiler yarışmasında ülke birinciliğini elde ettik. Bu yılda yine 6. düzenlenen Kadın Çiftçiler yarışmasında Korkut ilçesi olarak Muş İl Birinciliğini aldık. Bölge yarışması ve Türkiye Finalinde ilimizi temsilen katılacağız. Bu bizim için gurur verici bir görevdir. Tarım İl Müdürlüğüne bağlı veteriner hekimler tarafından yarışmalara hazırlanmaktayız. İnşallah yarışmalarda iyi bir derece yaparak yine memleketimize döneriz” dedi.

Yine Kadın Çiftçilerden Sedar Kılış ise arkadaşının söylediklerine katıldığını belirtirken neye mal olursa olsun, Kadın Çiftçilerin şampiyonluğunu başka bir ile kaptırmayacaklarının sözünü verdi.

“İlçede uyguladığımız testlerde yüzde 99 başarı gösterdiler”

Korkut ilçe Tarım Müdürü Cevdet Taşdemir, ilçede yarışmalara hazırlanma yönünde uygulanan testlerde kadın çitçilerin yüzde 99 başarı gösterdiklerinin altını çizerken, “veteriner hekimler tarafından Yay-Sat kitapları ve Tarım Ön lisans Üniversite kitaplarıyla hazırlanmaktadır” dedi. Taşdemir, “Muş’ta 6. düzenlenen kadın çiftçiler yarışmasında Korkut ilçe bayan çiftçilerimiz il birinciliğini aldı. 3 Nisan 2008 tarihinde Bölge yarışmaları düzenlenecek. Bu yarışmada Muş’u Korkut ilçe bayan çiftçilerimiz temsil edecekler. Oradan da Türkiye finallerine katılacaklar. Türkiye Finallerinin de Muş’ta yapılması bizim için avantajdır. Herkesin bildiği gibi geçen yılki yarışmalarda Muş Türkiye birincisi oldu. Onun için hazırlıklarımızı haftanın 3 gününde daireye gelerek veteriner hekimlerimiz tarafından çalıştırıyoruz. Yay-Sat kitapları ve Tarım Ön lisans Üniversite kitaplarıyla hazırlanmaktadırlar. Mesai bitimine kadar burada çalışmaktadırlar. Biz hem umutlu hem de çok iddialıyız. Zaten kızlarımız Muş’taki yarışmada bütün sorulara doğru cevap verdiler. Burada da uyguladığımız testlerde yüzde 99 başarı gösterdiler. Buda iyi bir başarıdır. Bölge şampiyonluğu bizim için bir araçtır, asıl hedefimiz Türkiye birinciliğidir” dedi.

 Günaydın Muş Gazetesi