Skip to main content

Eğitimde tam kadro dönemi

Muş Haber Fotoğrafı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilimize atanan 466 öğretmenin, 114 İl Merkezinde, 107 Bulanık ilçesinde, 87 Malazgirt ilçesinde, 50 Varto İlçesinde, 52 Korkut İlçesinde, 56’sı ise Hasköy İlçesinde göreve başlayacak. Bakanlık tarafından yapılan bu atama ile ilimizde bulunan öğretmen açığının, kısmi oranda giderildiği öğrenildi. Öte yandan, norm kadronun 5 bin 195 olduğu öğrenilirken, ilimizde bulunan öğretmen sayısının ise 4 bin civarında olduğu edinilen bilgiler arasında yer aldı.

14 Kasım tarihinde göreve başlayacak olan sözleşmeli öğretmenler ile birlikte ilimizde bulunan öğretmen açığı kapanmış olacak. Sözleşmeli öğretmenler 14 Kasım da görevlerine başlayacak. Bakanlık tarafından ilimize sözleşmeli olarak atanan ve 14 Kasım günü görev başlayacak olan öğretmen sayısının ise 466 olduğu öğrenilirken bu sayının il merkezi ve ilçelere ihtiyaç dahilinde bölündüğü gözlemlendi. Bilgisayarla yapılan atamada 12 bin 774 öğretmen 3,5 dakikada eğitim ordusuna katıldı. Eğitim ordusuna katılan 12 bin 774 öğretmenden 466’sının Muş’a atandığı ve atanan bu öğretmenlerle ilimizdeki eğitim öğretim seviyesinin biraz daha yükseleceği öğrenildi. Milli Eğitim Bakanlığı, resmi eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak istihdam edilmek üzere 12 bin 774 öğretmen atamasını gerçekleştirdi. Öğretmenlerin yüzde 48’i üçüncü bölge, yüzde 23’ü ikinci bölge, yüzde 29’u ise birinci bölgeye atanırken, atamalara 30 bin 457 geçerli başvuru oldu. konu ile alakalı olarak açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü İlhamı Bayraktar ise bakanlık tarafından ataması yapılan öğretmenlerden ilimize 466 tane düştüğünü kaydederek bu sayı ile özellikle branş alanında açık olan kadroların doldurulduğunu dile getirdi. Bayraktar, bakanlık tarafından 114 İl Merkezine, 107 Bulanık ilçesine, 87 Malazgirt ilçesine, 50 Varto İlçesine, 52 Korkut İlçesine, 56’sı ise Hasköy ilçesine olmak üzere toplam 466 öğretmen atandığını dile getirdi. Norm kadro dışında öğretmen açığının bulunmadığını ileri süren Bayraktar, artık Muş’un eğitim seviyesinin istenilen düzeye çıkacağını söyledi. İl merkezinden branş öğretmeni açığı olduğunu ifade eden Bayraktar, yapılan atama ile merkezdeki açığın giderildiğini ilimiz geneli ise pek fazla bir açığın kalmadığını kaydetti. Yapılan atama ile merkezde fakülte mezunları ile kapatılan açığın yeni bir düzenleme ile fakülte mezunlarını Yüksek okul mezunu vekil öğretmenlerin yerine gönderileceği öğrenildi. Yüksek Okul mezunu olup ta ücret karşılığı öğretmenlik yapanların görevden alınacağı söylenirken görevden alınan Yüksek Okul Mezunlarının yerine ise Merkezde Fakülte mezunu olup öğretmenlik yapanların gönderileceği ifade edildi.

14 KASIM’DA ÖĞRETMENLER GÖREVDE
Ataması yapılan öğretmenlerden istenilen belgeler ve şartlar;
1.Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesi,
2.Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans veya Pedagojik Formasyon Belgesi,
3.Diploma Denklik Belgesi,
4.Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji aldığına, Sosyoloji bölümü mezunlarından ise 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belge,
5.Son altı ay içinde alınmış Sabıka Sorgulama Belgesi (Elektronik Başvuru Ekranı’nda “Sabıka Sorgulama Belgesi istenecektir.” ifadesi bulunanlardan),
6.2007 ve 2008 KPSSP10 Sonuç Belgesinin aslı ya da aslı teslim edilemediğinde bilgisayar çıktısı
7.T.C. Nüfus Cüzdanının tasdikli örneği
8.Son altı ay içinde çekilmiş üç adet vesikalık fotoğraf,
9.Son altı ay içinde alınmış Sağlık Kurulu Raporu, (Sağlık durumunun Türkiye’nin her bölge ve iklim şartlarında öğretmenlik görevini yapmasına engel olmadığını tam teşekküllü hastanelerden son altı aylık süre içinde alacağı Sağlık Kurulu Raporu ile belgelendirilmek,)
10.Onaylı Elektronik Başvuru Formu,
11.Askerlik Durum Belgesi. (Erkek Adaylar İçin)
12.Mal Bildirimi (İl Millî Eğitim Müdürlüklerinden temin edilecektir).

İstenilen Evraklar 14.11.2008 tarihinden itibaren İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atama Bölümüne teslim edildikten sonra göreve başlama işlemleri yapılacaktır. Atamalar Ankara, Niğde, Bartın ve Kırşehir dışındaki 77 ile yapılırken, atamanın ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli toplam öğretmen sayısı 664 bine ulaştı. Öte yandan yapılan atamalar ile birlikte açık olan branşların dolmasına bir hayli memnun olan idareciler, öğretmenler ve veliler eğitim öğretimin eksiksiz ve ehli insanlar tarafından verilmesinin sevindirici olduğunu ifade ettiler. Merkezde branş açığının giderilmesinin ardından boş kalan Fakülte mezunu vekil öğretmenlerin yerlerine gönderilmesine ise tepke gösteren bazı vatandaşlar çocuklarının vekil öğretmen olarak alındığını fakat yapılan atamalar ile kısa bir süre sonra görevine son verildiğini belirttiler. Vekil öğretmenliğe hak kazanıp emek vererek köylere yerleşen öğretmenlerin bir çırpıda görevlerine son verilmeni doğru bulmayan vatandaşlar sene başında vekil olarak öğretmen alınmasına ise bu durum nedeni ile bir anlam veremedikleri vurguladılar.

 Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri