Skip to main content

Bir günlük askerler..

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Jandarma Alay Komutanlığına 12 özürlü vatandaş 1 günlük askeri hizmetine tabi tutuldu. 12 özürlü vatandaşın yemin törenine Muş Valisi İbrahim Özçimen, Muş Emniyet Müdürü Mehmet Öztürk, Muş Jand. Alay Kom. Eyüp Bölük, Hasköy Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Korkut Kaymakamı Sultan Doğru, Belediye Başkan Vekili Recep Tekin birçok daire amiri, özürlü asker yakınları ve vatandaşlar katıldı. Yapılan törende saygı duruşu, istiklal marşı, 12 özürlü askerin yemin töreni, özürlüler adına bir özürlü jandarma erinin konuşması, resmi geçiş töreni, terhis olan 12 özürlü askerin terhis belgelerinin Vali İbrahim Özçimen, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Ertaş, Jandarma Alay Komutanı Eyüp Bölük`ten almaları ve ikramlarla son buldu.

Genel Kurmay Başkanlığının direktifleri kapsamında planlanıp icra edilen özürlü vatandaşlarımızın temsili askerlik hizmeti töreninde konuşan Jand. Alay Kom. Kd. Albay Eyüp Bölük şunları söyledi.
“Malumlarınız olduğu üzere özürlü vatandaşlarımızın topluma daha çok katılımını sağlamak, onların yaşam sevinçlerini ve morallerini arttırmak maksadıyla, (1) günlük temsili askerlik hizmeti uygulaması yapılmaktadır.

Özürlüler haftası münasebetiyle Muş il jandarma komutanlığı olarak, il merkezi ve ilçelerinde yaptığımız araştırmalar sonucu, çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle engelli durumları olup da askerlik hizmeti yapamayan (12) vatandaşımızı belirledik. Onların jandarma askeri olma arzu ve isteğini dikkate alarak işlemlerini tamamladık.

Bu gün sabah saat:09:00′ dan itibaren (12) özürlü vatandaşımızı törenle ve şenlikle kışlamıza kabul ettik. Böylece onlar da sağlam bir Türk vatandaşının askere alınmasında yaşamış olduğu kayıt-kabul, askeri traş, üniforma giyme gibi tüm faaliyetleri görevli arkadaşlarımızın yardımıyla aynen yaşadılar ve tarifsiz mutluluklarına bizler de tanık olduk.

İnsana ve topluma yön veren sahip oldukları duygularıdır. nitekim, insan gibi toplumlar da sahip oldukları duygularla yaşarlar ve idealleriyle geleceğe uzanırlar.
Türk milletinin muhtaçlara karşı yardım severliği, merhameti ve koruyucu özelliği hepimiz için övünç kaynağıdır.
Anayasamızda belirtilen sosyal devlet anlayışının gereği engelli ve muhtaçlara gereken yardım ve katkıların sağlanmasıdır.

Bu bağlamda; yüce Türk milletinin bağrından çıkan kahraman Türk silahlı kuvvetleri ve onun ayrılmaz bir parçası olan jandarma teşkilatı bu katkıyı sağlayacak temel kurumlar içerisindedir.

Nitekim; jandarma teşkilatı emniyet ve asayişten sorumlu bir güvenlik kuvveti olmasına rağmen yasa ve mevzuatlar ona bir çok mülki, adli, askeri görevleri verdiği gibi muhtaçlara da yardım ve koruma görevi vermiştir.

Jandarma, her zaman vatandaşımızın ve toplumun yanında onun hak ve hukukunun koruyucusu ve zorda kalanların sıgınacacğı bir devlet kapısıdır.

Bu duygu ve düşenceler içerisinde huzurlarınızda görülen (12) özürlü vatandaşımıza, onların engelli oluşlarından dolayı yaşadıkları sıkıntılarını bir nebze de olsun unutturabilmiş ve gönüllerindeki yaşam sevincini biraz arttırabilmiş isek bizlerde kendimizi mutlu hissederek sağlamış olduğumuz bu küçük katkıdan dolayı büyük memnuniyet duymaktayız.” Dedi..

Haber / Fotoğraf: Mikail Gökarslan

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri