Muş Jandarma Alay Komutanlığına 12 özürlü vatandaş 1 günlük askeri hizmetine tabi tutuldu. 12 özürlü vatandaşın yemin törenine Muş Valisi İbrahim Özçimen, Muş Emniyet Müdürü Mehmet Öztürk, Muş Jand. Alay Kom. Eyüp Bölük, Hasköy Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Korkut Kaymakamı Sultan Doğru, Belediye Başkan Vekili Recep Tekin birçok daire amiri, özürlü asker yakınları ve vatandaşlar katıldı. Yapılan törende saygı duruşu, istiklal marşı, 12 özürlü askerin yemin töreni, özürlüler adına bir özürlü jandarma erinin konuşması, resmi geçiş töreni, terhis olan 12 özürlü askerin terhis belgelerinin Vali İbrahim Özçimen, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Ertaş, Jandarma Alay Komutanı Eyüp Bölük`ten almaları ve ikramlarla son buldu.

Genel Kurmay Başkanlığının direktifleri kapsamında planlanıp icra edilen özürlü vatandaşlarımızın temsili askerlik hizmeti töreninde konuşan Jand. Alay Kom. Kd. Albay Eyüp Bölük şunları söyledi.
“Malumlarınız olduğu üzere özürlü vatandaşlarımızın topluma daha çok katılımını sağlamak, onların yaşam sevinçlerini ve morallerini arttırmak maksadıyla, (1) günlük temsili askerlik hizmeti uygulaması yapılmaktadır.

Özürlüler haftası münasebetiyle Muş il jandarma komutanlığı olarak, il merkezi ve ilçelerinde yaptığımız araştırmalar sonucu, çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle engelli durumları olup da askerlik hizmeti yapamayan (12) vatandaşımızı belirledik. Onların jandarma askeri olma arzu ve isteğini dikkate alarak işlemlerini tamamladık.

Bu gün sabah saat:09:00′ dan itibaren (12) özürlü vatandaşımızı törenle ve şenlikle kışlamıza kabul ettik. Böylece onlar da sağlam bir Türk vatandaşının askere alınmasında yaşamış olduğu kayıt-kabul, askeri traş, üniforma giyme gibi tüm faaliyetleri görevli arkadaşlarımızın yardımıyla aynen yaşadılar ve tarifsiz mutluluklarına bizler de tanık olduk.

İnsana ve topluma yön veren sahip oldukları duygularıdır. nitekim, insan gibi toplumlar da sahip oldukları duygularla yaşarlar ve idealleriyle geleceğe uzanırlar.
Türk milletinin muhtaçlara karşı yardım severliği, merhameti ve koruyucu özelliği hepimiz için övünç kaynağıdır.
Anayasamızda belirtilen sosyal devlet anlayışının gereği engelli ve muhtaçlara gereken yardım ve katkıların sağlanmasıdır.

Bu bağlamda; yüce Türk milletinin bağrından çıkan kahraman Türk silahlı kuvvetleri ve onun ayrılmaz bir parçası olan jandarma teşkilatı bu katkıyı sağlayacak temel kurumlar içerisindedir.

Nitekim; jandarma teşkilatı emniyet ve asayişten sorumlu bir güvenlik kuvveti olmasına rağmen yasa ve mevzuatlar ona bir çok mülki, adli, askeri görevleri verdiği gibi muhtaçlara da yardım ve koruma görevi vermiştir.

Jandarma, her zaman vatandaşımızın ve toplumun yanında onun hak ve hukukunun koruyucusu ve zorda kalanların sıgınacacğı bir devlet kapısıdır.

Bu duygu ve düşenceler içerisinde huzurlarınızda görülen (12) özürlü vatandaşımıza, onların engelli oluşlarından dolayı yaşadıkları sıkıntılarını bir nebze de olsun unutturabilmiş ve gönüllerindeki yaşam sevincini biraz arttırabilmiş isek bizlerde kendimizi mutlu hissederek sağlamış olduğumuz bu küçük katkıdan dolayı büyük memnuniyet duymaktayız.” Dedi..

 

Haber / Fotoğraf: Mikail Gökarslan

 NULL