Hasköy Sayanlar Mahallesi’ndeki bir evin bahçesinde çıkan sudan çakmak çakıldığında alevler yükseldiğini gören vatandaşlar gözlerine inanamıyor. Evin bahçesinde sondaj vurulması ile çıkan su vatandaşlar tarafından adeta doğalgaz gibi kullanılıyor.

Hasköy ilçesinde üç yıl önce içme suyu ihtiyaçlarını karşılamak için evlerinin önünde sondaj vurarak 120 metreden su çıkaran Yavuz ve Süleyman Gürbüz kardeşler, borularda kaynak yaptıkları sırada suyun yandığını fark ettiklerini söyledi. Çakmak çakıldığında yaklaşık yarım metre yüksekliğinde alevlerin yükseldiği suyu içtiklerini ve doğalgaz olarak kullandıklarını kaydeden Yavuz Gürbüz, sudaki gazdan yararlanarak evlerine kalorifer tesisatı döşemeyi düşündüklerini belirtti. Mahallede birçok kadının çamaşır sularını ısıtmak ve yemeklerini pişirmek için yanan suyu kullandığını ifade eden Gürbüz, “Bedava bir gaz elde ettiğimiz için mutluyuz. Yetkililerin suyu araştırması için çalışma başlatmasını istiyoruz. Burada bir gaz olduğu kesindir” diye konuştu.

Üç yıldan beri suyun yandığını söyleyen vatandaşlar, birçok işlerini yanan suyun yardımı ile yapıyorlar. Temizlik işlerinde ve içme suyu olarak kullanılan su, aynı zamanda sıcak su ve yemek pişirme işlerinde de kullanılıyor. Mahalle sakinlerinin birçoğu su ısıtma ve yemek pişirme işlerini yanan su ile yaparak önemli bir tasarruf elde ediyorlar.

 Topkan Haber Ajansı