Muş’un Hasköy İlçesi’ne bağlı Umurca Köyü’nde yaşanan içme suyu sıkıntısı sebebiyle evlenemeyen gençler, sorunun çözülmesiyle nişan ve düğünlerini yapmaya başladı. Hasköy’ün Umurca Köyü’nde su sorununun çözülmesi için başlanan çalışmaların ardından, artık diğer köylerden Umurca’ya gelin gelmeye başladı.

85 hane ve 800 nüfuslu Umurca Köyü’nde yıllardan beri su olmadığı için çocuklarını evlendiremeyen köylüler, su sorununun çözülmesiyle nişan ve düğünlerini yapmaya başladı.

Umurca Köyü’nde su olmaması sebebiyle genç kızların başka köylere gelin gitmek istemesi ve başka köylerden de Umurca Köyü’ne gelin gelmemesi sebebiyle birçok genç evlenemiyordu.

Su sorunu yüzünden evlenemeyen Adalet Yener (18) ve Adem Doğan (25) çifti, su sorununun çözülmesiyle muratlarına erdi. Umurca Köyü’nde Adem ve Adalet çiftinin nişan törenine; Muş Valisi İbrahim Özçimen, Hasköy Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve çok sayıda davetli katıldı.

Çiftin nişan yüzüklerini takan Muş Valisi İbrahim Özçimen, nişanlanan çifte bir ömür boyu mutluluklar dileyerek, Hasköy İlçesi’nin 6 köyünde yaşanan su sıkıntısının çözüme kavuşması için çalışmaların başladığını söyledi.

Su çalışmalarının başlamasıyla köyde nişan yapıldığını ve suyun köye ulaştığında da düğün yapılacağını kaydeden Vali İbrahim Özçimen, “İnsanları bütün sorunlarıyla kucaklıyoruz. Devlet olmanın gereği bu, bu köy gibi Hasköy İlçesi’ne bağlı 6 köyde dere yatağından su içiliyor. Bu köye ilk geldiğimde okulu ziyaret ederken, gençler bize müracaat etmiş ve su olmadığı için evlenemediklerini beyan etmişlerdi. Şimdi su borularının döşenmeye başlamasıyla bir çiftin nişanını yapıyoruz. Bu dönemde dereden çamurlu su içmek, bataklık suyu içmek bize yakışmıyor. Bununla beraber bu yıl hedefimiz ilde susuz hiçbir köy bırakmamak. İnşallah bunu da başaracak güçteyiz. Bu köyün suyunu, eğer bir aksililik çıkmazsa ay sonuna kadar vermiş olacağız. Eğer çiftlerin hazırlıkları biterse, 2 düğünü bir arada yapacağız; hem su açılışını hem de kardeşlerimizin düğününü yapacağız” dedi.

İlk adımı atan Adalet Yener ve Adem Doğan çifti, artık suyu hiçbir gencin sorun olarak görmeyeceğini aktararak, “Bu köye kimse gelin gelmek istemiyordu. Çünkü su yoktu. Hep dere yatağından su aldığımız için çok yorucu oluyordu. Ama artık suyun gelmesiyle beraber bütün gençler muratlarına erecek. Muş Valisi İbrahim Özçimen’e teşekkür ediyoruz” diye konuştu. NULL