Skip to main content

Öğretmen ve kanaat önderlerine seminer

Muş Haber Fotoğrafı

Muş öğretmenevi Konferans Salonunda düzenlenen seminere öğretmen ve kanaat önderleri katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ayhan Koyuncu, proje ile ilgili detaylı bilgi vererek ‘Bir Çiçek Daha Açsın’ projesi ile seminerler vermeye devam edeceklerini söyledi.

Projenin ana hedefinin kız çocuklarının okula kazandırılmak olduğunu ifade eden Koyuncu, aile ve eğitim konusunun çok önemli olduğunun kaydetti.

Asıl hedefin kız çocuklarının okula kazandırılması olduğunun altını çizen Koyuncu, Eğitimle ilgili olan çalışmalarımızın bir kısmını ele almaya çalışıyoruz. Bugün aile ve eğitim konusunu 3. kez işliyoruz. Eğitim sürecinde ailenin rolünü ele almaya çalışacağız. Bu proje kapsamında ana hedef kız öğrencilerin okula kazandırılması ve eğitim sürekliliğinin sağlanması. Bu proje kapsamında öğrencilerini okula gönderen velilere kurslar açılacak ve bu kurslar hem öğrenci hem de velinin aynı anda anne ve babanın katılabileceği kapsamlı bir kurs olacak. Bu kursa günlük her gün için katılım ücreti ödenecek. Kişi başı günlük 6 Euro. Öğrencinin annesi ve babası bu kapsamda kursa katıldığı zaman günlük 18 Euro 2,5 ay boyunca devam edecek ve bu şekilde de ödeme yapılacak dedi.

Toplumun temel taşının ve en merkezi kurumunun aile olduğunu kaydeden Koyuncu, şunları söyledi: Toplumda aile en temel kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Aile nedir dediğimizde pek çok farklı tipler, tanımlar yapılmakta. Bugün ki anlamda çekirdek aile modülü üzerinden gidiliyor. Anne, baba ve çocuktan oluşan insani birlikteliğe aile denir. Aile bireyin temel birçok fonksiyonun yerine getirildiği bir kurumdur ve bireyin yaşamında çok önemli bir yer tutan beslenme, bakım, sevgi ihtiyacı, duygusal gelişim, psikolojik gelişim, eğitim, kültürel değerleri kazanma, sağlıklı zeka gelişimini sürdürme gibi temel ihtiyaçların karşılandığı birincil yer olarak ifade edilebilir. Bireylerin eğitim sürecinde de aile ilk eğitim aldıkları merkezi bir yere sahiptir. Eğitimin temelde 3 unsuru söz konusudur; Aile, çevre ve okul. Bu anlamda aile, bireyler için bir ilkokul, yani ilk eğitim alanı olarak karşımıza çıkıyor. Ailenin toplumda çeşitli işlevleri söz konusudur.

Koyuncunun konuşmasından sonra açıklamalarda bulunan Proje Asistanı Vahit Kısayol ise, okula kazandırılması gereken kız çocuklarının eğitime nasıl kazandırabilme anlamında öğretmen ve kanaat önderlerini bilgilendirmek için seminer düzenlediklerini söyledi.

7 günlük bir alan araştırması yapacaklarını ifade eden Kısayol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Birliği ortaklaşa yapmış olduğu bir proje. Projemiz Hasköy Kadir Rezan Has Kız YBOnun özellikle kız çocuklarının okula devamlarının arttırılmasının hibe programı olarak kabul edilmiştir. Projemizin adı Bir Çiçek Daha Açsın projesidir. Projemizin amacı okulumuza kayırlı özellikle kız öğrencilerimizin okula devam etmeyenlerin okula kazandırılmasıyla ilgilidir. Bu amaç kapsamında kabul edilen projemizin bütçesi 193 bin Eurodur. Burada biz öğrencilerimize destekleyici kurslar ve velilerimize kurslar veriyoruz. Ayrıca yine okulun fiziki kapasitesini arttırmasıyla ilgili çalışmalarımız var. Bu kapsamda bir konferans salonu oluşturduk. Okulumuza bilgisayar laboratuarı kurduk. Proje faaliyetlerimizde yer alan öğretmen ve kanaat önderlerine yönelik bir bilgilendirme seminerimiz var. 5 gündür devam eden bir seminer bu. Bu seminere genel olarak öğretmenlerimiz, köy muhtarlarımız, din adamlarımız veya ilçemizde söz sahibi olan kanaat önderlerimiz katılıyor. Bu 5 günlük seminerimizin ardından köylerde 7 günlük bir alan araştırmamız olacak. Öğrencilerin velilerini ziyaret ederek okula devam etmeyen öğrencileri okula kazandırma anlamında bir alan araştırmamız olacak şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri